Znajomość języków obcych ma wpływ na wynagrodzenie

data publikacji: 2013-03-21

W dobie globalizacji i zniesienia barier, zarówno w postaci fizycznych granic, jak i mentalnych, coraz częściej po języki obce sięgają dorośli, którzy wiążą swoją przyszłość za granicą.

Kilka dni temu miałam przyjemność otrzymać od firmy Sedlak & Sedlak wyniki przeprowadzonego przez nich badania na temat wpływu znajomości języków obcych na wynagrodzenie. Portal wynagrodzenia.pl, przy współpracy z czołowymi serwisami internetowymi, już po raz jedenasty przeprowadza Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. W 2012 roku uczestniczyło w nim 114 718 osób co sprawia, że jest to największe pozarządowe badanie płac w Polsce. W badaniu kluczowym kryterium był fakt rzeczywistego wykorzystania języka obcego w pracy, a więc jeśli znacie język obcy, ale specyfika Waszej pracy nie wymaga używania go w celu realizowania zadań służbowych, raczej nie możecie liczyć na podwyżkę wynagrodzenia z tytułu znajomości języka obcego.

Zanim jednak poznacie wyniki, weźcie udział w tegorocznej edycji badania, które za rok pozwolą nam zaobserwować trend wpływu znajomości języka obcego na wynagrodzenie.

Weź udział w badaniu

Język angielski

Nie trudno się domyślić, że najpopularniejszym językiem obcym jest angielski. Rozpiętość wysokości wynagrodzenia pomiędzy osobami nieznającymi tego języka, a władającymi nim w stopniu co najmniej dobrym waha się w miarę awansu zawodowego.

  • - pracownik szeregowy zyskuje przeciętnie 150 PLN
  • - specjalista 600 PLN
  • - starsi specjaliści 2 100 PLN
  • - kierownicy mniejszych zespołów zarabiają ponad 2 350 PLN
  • - kierownik zespołu 2700 PL
  • - dyrektor 9000 PLN
  • - zarząd  9000 PLN

 wynagrodzenia osób na różnych szczeblach znających język angielski 

W przypadku pozostałych zawodów różnice w wynagrodzeniu wahają się od 50 do 2500 PLN brutto.

wplyw znajomosci języka na inne zawody

 

Język Niemiecki

W przypadku osób ze znajomością języka niemieckiego różnica w wysokości wynagrodzenia kształtuje się w następujący sposób:

- pracownik szeregowy zyskuje przeciętnie 50 PLN
- specjalista 100 PLN
- starsi specjaliści  150 PLN
- kierownicy mniejszych zespołów zarabiają ponad 950 PLN
- kierownik zespołu 950 PL
- dyrektor 2500 PLN
- zarząd  8000 PLN

 wplyw jezyka niemieckiego na wynagrodzenie

oraz

wplyw niemieckiego na inne zawody

 

Język Francuski

Patrząc na wyniki dotyczące języka francuskiego warto zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować w naukę właśnie tego języka. Jak się okazuje, różnice w wynagrodzeniu sięgają nawet 36%, głównie dlatego, że na rynku naal brakuje specjalistów biegle władających tym językiem. I Ci, którzy go opanowali, można by rzec, stawiają teraz warunki.

- księgowy 900 PLN
- specjalista ds. sprzedaży 990 PLN
- specjalista ds. marketingu 970 PLN
- kierownik projektu 2500 PLN 

wpływ francuskiego na wynagrodzenie

 

Język Rosyjski

Co ciekawe pracownicy władający językiem rosyjskim również mają się nie najgorzej. Różnica w wysokości wynagrodzenia jest, choć nie tak znacząca jak w przypadku wyżej opisanych języków. Sądzę jednak, że to tylko kwestia czasu. Biznes wymusi na rynku inwestowanie w niepopularne obecnie umiejętności. 

wplyw rosyjskiego na wynagrodzenie 

 

 A TY dlaczego uczysz się języka obcego? 

Przy okazji zapraszam do udziału w krótkiej ankiecie o tym, jakiego uczysz się języka obcego.

Powodzenia!

ANKIETA