Zalety i wady samodzielnej nauki języka obcego

data publikacji: 2013-12-16

Wiele osób na pewnym etapie nauki języka obecgo decyduje się na "porzucenie" lektora na korzyść samodzielnej nauki języka. Wiadomo, taką decyzję mogą podjąć zazwyczaj te osoby, których poziom znajomości języka obcego jest już na tyle wysoki, że bez większych trudności zrozumieją polecenia i wyjaśnienia zagadnień językowych w podręcznikach do nauki. Chociaż na rynku wydawniczym coraz więcej jest publikacji przygotowanych przez rodzimych lektorów, to mimo wszystko, nauka z podręcznika całkowicie napisanego przez native'a w języku, którego się uczymy jest niezastąpiona.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że przez cały czas pracy z podręcznikiem zmuszanie jesteśmy do myślenia w języku, którego się uczymy, oswajamy się z typowymi poleceniami i strukturami gramatycznymi, czego niestety często brakuje w podręcznikach napisanych przez Polaków. Co z tego, że każdy z tych podręczników dostarcza wiele przykładów użycia tego języka, kiedy to jest na pewnym etapie nauki naprawdę niewystarczające.

Ponieważ mam za sobą wiele lat samodzielnej nauki języka obcego, postanowiłam zebrać zalety i wady tego typu nauki, tworząc małą pigułkę wiedzy, która być może okaże się pomocna zwłaszcza dla tych osób, które jeszcze nie zdecydowały i wahają się pomiędzy samodzielną nauką języka obcego a nauką z lektorem bądź na kursach językowych.

Zalety samodzielnej nauki języka obcego

- uczysz się w dowolnym dla siebie czasie i miejscu,
- samodzielnie decydujesz o podręcznikach i dodatkowych materiałach, z których chcesz korzystać podczas nauki,
- samodzielnie ustalasz tempo nauki i system powtórek,
- osobiście wybierasz najlepszą dla siebie metodę nauki,
- nagradzasz się za sukcesy,
- bardziej mobilizujesz się za niedociągnięcia,
- masz dużą prywatność - wiele osób obawia się ośmieszenia się przed grupą bądź lektorem i jeśli nawet decydują się na naukę podczas kursu językowego to najczęściej ich aktywność jest bardzo niska, ograniczona do wywołań przez lektoraa przecież w nauce nie chodzi o unikanie tego języka!
- ponosisz dużo niższe koszty - zazwyczaj kosztem samodzielnej nauki jest zakup podręczników i opłacenie ew. abonamentu do materiałów online w przypadku gdy zdecydujemy się na to, by wesprzeć proces jakimś programem językowym lub wykupimy dostęp do kursu online.

Wady samodzielnej nauki języka obcego

- nauka płynnego mówienia w języku obcym w zasadzie graniczy z cudem, bo żeby nauczyć się mówić płynnie to trzeba mówić a w przypadku braku lektora w pobiliżu nie ma osoby, która poprawiłaby ew. błędy i przestrzegła przed złymi nawykami,
- żeby poprawić błędy w pracach pisanych, trzeba korzystać z zagranicznych for językowych, gdzie użytkownicy poprawiają błędy w opublikowanych na forach własnych tekstach. Brak lektora może być w tym przypadku decydujący ponieważ lektor przy okazji wyjaśni zasadę użycia struktur gramatycznych czy językowych, czego zazwyczaj nie robią forumowicze, ograniczając się do znalezienia błędu i poprawienia go,
- samodzielna nauka wymaga silnej samodyscypliny,
- bardzo ważna jest silna motywacja do nauki, ktoś kto charakteryzuje się słomianym zapałem, zacznie szybko unikać wieczorów z książką aż te pokryją się grubą warstwą kurzu,
- osoby na niższym poziomie języka mogą źle zrozumieć wyjaśnienie zasad użycia różnych konstrukcji językowych i utrwalić błędne ich stosowanie,
- z czasem może ucznia przytłoczyć nuda i rutyna, dlatego osoby decydujące się na samodzielną naukę powinny znać siebie na tyle dobrze, by przeciwdziałać nudzie, która jest wrogiem w zasadzie każdego zajęcia.

Uważam, że każdy powinien choć przez krótki okres czasu przetestować na sobie samodzielną naukę języka obcego po to, żeby poznać siebie i dobrać dla siebie najlepszą i najwygodniejszą metodę nauki a tych, jak wiemy, jest bardzo wiele. Gdy poznamy odpowiedź na to pytanie, wtedy nauka z lektorem czy na kursie językowym będzie bardziej skuteczna i przyjemniejsza. Dodatkowo, można przy okazji upewnić się, że pomysł na naukę nie jest tylko słomianym zapałem i nie zgaśnie równie szybko jak się zapalił, przez co wydane na kurs bądź lektora pieniążki nie będą stracone.

Jeśli macie dodatkowe pomysły na zalety i wady samodzielnej nauki to ślijcie mailem. Tylko pamiętajcie o podaniu swoich nicków! byśmy mogli wspólnie stworzyć rozbudowaną listę przemawiającą za lub przeciw samodzielnej nauce języka obcego :)

A Wy? w jaki sposób się uczycie?

Zobacz także:

Jak uczyć się języka obcego samemu?

Kursy językowe ogólne a kursy egzaminacyjne - wyjaśniamy różnice

Let's play! A conversation breakdown!