Zabawa dzięki której zapamiętasz pisownię słówek w języku obcym

data publikacji: 2013-08-28

Anagram to wyraz bądź całe zdanie zbudowane poprzez przestawienie pojedynczych liter jednego wyrazu lub zdania. Najprostszy przykład to przestawienie liter w odwrotnej kolejności, na przykład: babki - bibka. Dla ułatwienia zabawy można przyjąć założenie, że do utworzenia nowych wyrazów nie musimy wykorzystać wszystkich liter tylko wybrane. I gdy wczoraj trafiłam w pewnej książce na anagramy, przypomniała mi się pewna zabawa, w ktorą nagminnie grałyśmy z koleżankami na przerwach przed klasówką z angielskiego. Tę zabawę stworzyłyśmy po to, żeby szybciej i łatwiej zapamiętać nowe słówka, z których nasza nauczycielka nagminnie robiła niezapowiedziane kartkówki. Cóż, w sumie to mogę ją zrozumieć, co ci po tym, że bezbłędnie opowiesz o zasadach jakimi rządzą się czasy języka angielskiego, jeśli z braku słówek zapominasz języka w buzi? :)

Odszukałam swoje stare notatki, co wcale nie było takie trudne i dzisiaj postanowiłam streścić wam zasady tej gry. A nóż, może wykorzystacie je do nauki słówek języka obcego, którego aktualnie się uczycie? Pamiętam, że bardzo sobie chwaliłam tę zabawę głównie w kontekście słówek długich i trudnych do zapamiętania oraz tych z grupy confusing words, których w języku angielskim jest cała masa. Pamiętam, że przez długi czas miałam trudności z zapamiętaniem pisowni słowa: because. Ciągle, ale to ciągle zjadałam -a- Dzięki tej grze do dziś pamiętam pisownie znacznej większości słówek. Jedyny minus tej gry, jaki znam to taki, że ciężko ją wykorzystać w samodzielnej nauce. Niestety, w tym przypadku wsparcie jest nieocenione. No to zaczynamy!

Zasady zabawy:

1. Do zabawy potrzebujesz dwukolumnową tabelę, obojętnie jakim sposobem ją przygotujesz, czy rozryzujesz ją na kartce, czy przygotujesz w komputerze - nie ma znaczenia. Ważne jest, żeby miała dwie kolumny, z czego lewa kolumna nieco węższa niż prawa, ponieważ w prawej będziesz potrzebować dużo więcej miejsca niż w lewej.

2. W lewej kolumnie wpisujesz kolejno pod sobą słówka, których zamierzasz się nauczyć

3. W prawej kolumnie wpisujesz definicje tych słówek - jak ci wygodnie - po polsku czy w obcym języku - nie ma znaczenia.

Uwaga! bardzo ważne jest, żeby tych słówek na pierwszy raz nie było więcej niż 15! Inaczej szybko się zmęczysz, pogubisz i zamiast dobrej konstruktywnej zabawy osiągniesz wielkie nic.

4. Definicje słówek wycinasz tak, by każda definicja znalazła się na osobnej karteczce. Najlepiej jeśli te karteczki będą tej samej wielkości każda.

5. Z drugiej strony lewej kolumny wypisujesz słówka w identycznej kolejności i na tym samym poziomie na jakim znajdują się na odwrotnej stronie kolumny - ale - uwaga! wypisujesz je mieszając litery w poszczególnych słowach. Na przykład słowo passive możesz napisać eispasv, słowo mother możesz napisać temohr itd. Chodzi o to, by osoba zgadująca poprawne brzmienie słówka musiała troszkę pokombinować i skupić się, żeby ułożyć właściwe słowo.

Polecenie:

1. Z podanych mieszanek wyrazów ułóż właściwe słowa

2. Do każdego ułożonego słowa przyporządkuj jego tłumaczenie.

3. Za każde słówko i dopasowane tłumaczenie otrzymujesz 2 punkty. Za ułożone słówko ale błędnie dopasowne tłumaczenie otrzymuejsz tylko jeden punkt.

Proste, prawda?

Korzyści wyniakajace z tej metody nauki

Ta zabawa daje ogromne korzyści, przede wszystkim wprowadzasz do swojego systemu nauki zupełnie nowe zajęcie, co działa pobudzająco na nasze mózgi zmęczone rutyną. Po drugie szalenie ważną zaletą tej metody jest to, że utrzysz się poprawnej pisowni każdego słówka. Jestem przekonana, że każdy z nas, kto próbuje napisać cokolwiek w obcym języku, niejednokrotnie zastanawia się nad poprawną pisownią jednego bądź kilku słów, które zamierza użyć w zdaniu. Jeśli będziecie stosowali tę zabawę regularnie to gwarantuję wam zdumiewająco fajne wyniki w nauce :)  

Good luck! I podzielcie się wrażeniami :)