Wykorzystanie Twittera w e-learningu

data publikacji: 2011-08-30

W słynnej powieści "Ani z Zielonego Wzgórza" uczniowie, niezależnie od wieku i sytuacji finansowej rodziny,gromadzili się codziennie w małym drewnianym domku na polance, by zdobywać wiedzę, jakże niezbędną choćby do prowadzenia gospodarstwa. Nie każdy mógł kontynuować naukę na studiach, nie każdy chciał, nie mniej jednak umiejętność pisania, czytania czy liczenia skrupulatniezdobywali w chłodnym drewnianym pomieszczeniu, w niewygodnych drewnianych ławkach. Klasówki czy sprawdziany zapisywali na drewnianych tabliczkach, które bardzo łatwo można było rozbić na czyjejś głowie... Taki obraz kształcenia na Wyspie Księcia Edwarda w latach 70. XIX w. Lucy Maud Montgomery utrwaliła na wieki a my możemy tylko cieszyć się, że nasze szkoły i system kształcenia jest na dużo większym niż niegdyś poziomie. I dobrze, ponieważ kolejne pokolenia, wraz z rozwojem cywilizacji i nowych technologii miały już tylko lepiej. Pomijając oczywiście lata wojen i zawieruch politycznych, gnębiących kolejnepaństwa.

Dziś szkoła to murowany budynek z licznymi salami i klasami dobranymi według wieku. Przerabiany materiał jest dostosowany do grupy wiekowej przez rzesze metodyków i nauczycieli. Od pierwszego września dzieciaki wędrują na lekcje, niosąc na plecach kilkukilogramowe tornistry jako źródło wiedzy, którą muszą zdobyć...

Na szczęście nowe technologie i internet zapukały do drzwi skostniałego systemu, zdobywając coraz liczniej rzesze wielbicieli, zarówno po stronie grona pedagogicznego, jak i samych uczniów. Nie boję się twierdzić, że wygranym jest ten, kto mądrze skorzysta z dobrodziejstw programów komputerowych, portali edukacyjnych czy innych dostępnych materiałów umieszczonych w Internecie.Przykładem sukcesu może być produkt speeq - aplikacja mobilna do zainstalownaia na telefon komórkowy czy ipada, dziękiktórej utrwalimy w pamięci słówka z języka obcego. Dziękizainstalowaniuna komórce dostęp do słówek mamy w każdym miejscu i czasie - na przystanku autobusowym,a nawet na nudnej lekcji histori.

I tak, Samantha Moora, Koordynator z Glenfield School Technology, przedstawia światu jak w prosty sposób można wykorzystać siłę i potęgę jednego z serwisów społecznościowych w nauce. Wszyscy dobrze wiemy, że współczesna młodzież (i nietylko) stale korzysta z usług elektronicznych, więc aby dotrzeć do jak największego grona, należy wyjść poza sztywne mury szkoły. Akcje typu Szkoła z klasą już nie wystarczą, młodzi chcą czegoś więcej, młodzi potrzebują nieustannej stymulacji i pobudzania do działania. Dlatego, jeśli chcemy zaszczepić w nich bakcyla nauki, skorzystajmy z ich własnej broni.

Zalety wykorzystania Twittera w nauczaniu?
- to darmowy serwis microbloggingowy, dostępny dla każdego, bez względu na wiek, czy zajęcie
- ma ogromną oglądalność a treści rozprzestrzeniają się błyskawicznie, dzięki czemu jesteśmy w stanie dotrzeć do większego grona odbiorców
- korzystanie z nowinek technologicznych polepszy wizerunek nauczyciela, instytucji
- udział w dyskusjach online jest ciekawszy niż rozwiązywanie kolejnych świczeńw zeszycie
- opublikowane treści nie znikają, tworzą archiwum, do którego jest dostęp w każdej chwili i z każdego miejsca
- uczestnicy kursu mogą brać w nim udział z dowolnego miejsca, pod warunkiemzapewnionego dostępu dosieci
- i wiele, wiele innych :)

Jestem przekonana, że rozwiązywanie prac domowych online spotka się zdużo większą aprobatą uczniów, niż konieczność noszenia ze sobą zawsze i wszędzie stertyćwiczeń i podręczników, wypełnianych mozolnie ołówkiem, które to jeszcze szybciej wylądują w szufladzie, skądudadzą się w kierunku zapomnienia aż do najbliższego testu czy kartkówki.

Może więc, warto pokazać dzieciakom, żezdobywanie wiedzy wcale nie musi być nudne, korzystając z technologii, z którymi uczniowie praktycznie się nie rozstają, choćby za pośrednictwem aplikacji mobilnych?

Zapraszamy do obejrzenia bardzo ciekawej prezentacji, która rzuca nowe światło na tradycyjną edukację, idąc w kierunku e-learningu:

Introduction to Twitter for educators

Warto przeczytać także:
Teaching with Twitter - turning microblogginginto learning