Wirtualna historia Wielkiej Brytanii na osi czasu

data publikacji: 2013-10-13

Większość z nas, kto uczy się przynajmniej jednego języa obcego, robi to nie tylko ze względów zawodowych i korzyści, jakie może z tego mieć, ale dlatego, że z jakiegoś powodu lubi ten język, spodobało mu się miasto, w którym dany język jest językiem urzędowym, albo zakochał się w obcokrajowcu. Niezależnie od różnorodności powodów to oprócz znajomości słownictwa, struktur i zasad jakimi rządzi się dany język obcy, warto bardziej się zaangażować i poznać historię, obyczaje i kulturę danego państwa.

Pamiętam, jak na jednej z lekcji języka angielskiego, ogromne wrażenie wywarła na mnie czytanka o wielkim pożarze w Londynie, który miał miejsce w 1666 roku. Trzy szóstki, rok diabła, wtedy żartowaliśmy. Ale po latach to jedno z nielicznych wydarzeń historycznych Wielkiej Brytanii, które pamiętam z lekcji angielskiego, głównie dlatego, że podręczniki z którymi przez lata pracowaliśmy, w zasadzie wogólnie nie wspominały o historii Anglii. Większość dotyczyła codziennych czynności, hobby, zainteresowań, warunków mieszkaniowych czy cech ludzkich. Ale nie było mowy o monarchii, o terroryzmie, o ustroju politycznym czy religii. A to wielka szkoda. Dlatego dzisiejszym wpisem postanowiłam zaprosić Was do wirtualnej podróży wśród wydarzeń, jakie zapisały się na kartach historii tego Zjednoczonego Królestwa.

Bardzo podoba mi się edukacyjna działalność BBC i korzystam z ich zasobów odkąd pamiętam. Ostatnio uruchamiają coraz to nowe inicjatywy na rzecz zwiększania świadomości osób uczących się, nie tylko języka angielskiego w ogóle, ale też rodzimych Brytyjczyków.

Szukając informacji o historii Wielkiej Brytanii znalazłam wiele opracowań na ten temat, poczynając od wiecznej wikipedii, kończąc na blogach prywatnych osób. Jednak tylko jedną chciałabym Wam zaprezentować. Resztę, o ile historia tego kraju wzbudzi wasze zainteresowanie, możecie poszukać samodzielnie. To też dobre
ćwiczenie, które warto wykonać.

Opracowanie znajduje się na stronie: BBC History 

Od razu widzicie trzy komunikaty - 1. oś czasu możecie dowolnie przesuwać w lewo i w prawo, 2. oś czasu możecie powiększać klikając kursorem w wybranym miejscu, 3. Czas wyruszyć w podróż do przeszłości!:)

british history timeline

Różne wydarzenia zostały zaprezentowane innymi kolorami. Z założenia tablica pokazuje wydarzenia dla Wielkiej Brytanii w ogóle, ale korzystając z górnego menu możecie wybrać pomiędzy historią: Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii. Swój wybór potwierdzacie guzikiem "search".

british history timeline2

Po najechaniu kursorem na kropkę oznaczającą jakieś wydarzenie, zobaczycie podświetlenie. A jeśli chcecie dowiedzieć się o tym wydarzeniu czegoś więcej to z dolnego menu wybieracie opcję: "Take a journey".

british history timeline3

 

Mi osobiście ta aplikacja bardzo się podoba i wierzcie mi, można "zgubić" przy niej na wiele godzin.

british history timeline5

A wy? z jakich materiałów korzystacie, gdy chcecie dowiedzieć się o państwie bądź języku obcym czegość więcej ponad to, o czym piszą tradycyjne podręczniki kursowe? :)