Uczymy się słówek - skutecznie i kreatywnie

data publikacji: 2012-03-23

Nauka języka obcego musi opierać się na równoległym ćwiczeniu różnych obszarów językowych, czyli: nauce nowych słówek, służącej do poszerzania zasobu słownica, potrzebnego do funkcjonowaniaw różnych życiowych sytuacjach, zarówno prywatnych, jak i biznesowych. Jednocześnie powiniśmyrównie duży nacisk kłaść na gramatykę, bez której nie będziemy zrozumiani, wypowiedź pisemną, rozumienie ze słuchu i płynność wypowiedzi. Te czynności są jak puzle,im słabiej opanowane, tym trudniej porozumieć się z obcokrajowcem, ograniczamy sobie dostęp do bogatej bazy filmów zagranicznych, tekstów, artykułów czy książek, ale także zamykamy się na nowe znajomości. A przecież miło jest mieć przyjaciół w różnych zakątkach świata, poznać ich zwyczaje i kulturę, prawda?

Nauka nowego słownictwa, ale także powtarzanie bogatej bazy jużpoznanych wcześniej słówek, wielu kojarzy się z przykrym obowiązkiem wkuwania. Niestety, w takiej sytuacji i przy tak niskiejwewnętrznej motywacji, działapotwierdzony doświadczalnie mechanizm: zakuć, zdać, zapomnieć! A nam przecież chodzi o to, by ta naukai czas na nią poświęcony, nie poszły na marne! Dlatego wtym tekście podpowiem Wam pomysł na naukę poprzez zabawę. I coważne: potrzebujecie tylko uzbroić się w czas i cierpliwość, a więc tanio, miło i skutecznie! :) Przy okazji niniejszy tekst wpisuje się w cykl: Nauka języka angielskiego nie musi być droga jako odcinek 3.

Wybierz temat i czytankę

W nauce każdego przedmiotu kluczowe są zainteresowania. Wiadomo, chętniej uczymy się tematów, które lubimy, niż tych, które postrzegamy jako kompletnie nieprzydatne. Zakładam jednak, że skoro tutaj trafiłeś, to nauka języków obcych dotyczy raczej tego przyjemniejszego obszaru :) Ucząc się samodzielnie, z przyjaciółmi czy z lektorem masz tę przewagę nad tradycyjnymi kursami, że możesz wybierać materiały do nauki z ulubionych miejsc w sieci. To są blogi, pisane w języku, którego się uczysz, to są artykuły o postaciach, które podziwiasz, to są portale tematyczne z informacjami dotyczącymi twojego hobby. Zapewne gromadzisz linki do tych licznych miejsc w sieci. Czas je odkurzyć, ponieważ właśnie bardzo ci się przydadzą!

Uwielbiam czytać książki, aStephena Kinga wprost ubóstwiam. Dlatego każdą jego nową powieść pochłaniam z wypiekami na twarzy. Znajomość języka angielskiego sprawiła, że mogę czytać go w oryginale, nic nie tracąc w drodze tłumaczenia. Na potrzeby dzisiejszego wpisu posłużę się opisem mojej ulubionej książki Kinga, The bag of bones, wydanej w 1998 roku.

Synopsis The bag of bones:
"Several years after his wife's death, novelist Mike Noonan still suffers writer's block. A dream inspires him to return to the couple's summer retreat in western Maine, a lakeside house called Sara Laughs. Shortly after arriving, Noonan is caught in the middle of a custody battle involving the daughter of an attractive young widow and the child's enormously wealthy grandfather. He also discovers that Sara Laughs is haunted and that his late wife, Joanna, still has something to tell him."

Dobrze, tekst już mam, a więc zabieram się do pracy!

Zaznacz słowa, których znaczenia nie rozumiesz


SynopsisThe bag of bones:
"Several years after his wife's death, novelist Mike Noonan still suffers writer's block. A dreaminspires him to return to the couple's summer retreat in western Maine, a lakeside house called Sara Laughs. Shortly after arriving, Noonan is caught in the middle of a custodybattle involving the daughter of an attractive young widow and the child's enormouslywealthy grandfather. He also discovers that Sara Laughs is haunted and that his late wife, Joanna, still has something to tell him."

Zaznaczone słowa wypisz jeden pod drugim, pamiętając o tym, by były w formie podstawowej dla pierwszej osoby liczby pojedynczej

synopsis
the
bag
of
bones
death
novelist
suffer
dream
inspire
retreat
western
widow
custody
battle
involve
enormously
wealthy
haunt

Nie zaglądaj do słownika! To jeszcze nie ten etap!

Przeczytaj tekst uważnie, skanując zdania pod kątem wypisanych słów i wybierz zdanie bądź jego fragment tak, by tworzyło spójny przekaz. Możesz też wybrać cytat lub zdanie z innego tekstu, lub ułożyć je samodzielnie.
Ja wybrałam:
enormously wealthy

następnie napisałam je w pionie:

e
n
o
r
m
o
u
s
l
y
w
e
a
l
t
h
y

Następnie dopasowałam wypisane wyrazy do poszczególnych liter w wyrazie


involve
synopsis 
of
inspire
dream
novelist
suffer
bones
batlle
synopsis
widow
western
retrat
enormously
custody
haunt
wealthy

W ten o to sposób otrzymałam krzyżówkę!
Uczymy się słówek - skutecznie i kreatywnie
Pod krzyżówką należy napisać tylko objaśnienia dozastosowanych słówek i tak przygotowaną krzyżówkę możecie wypełniaćosobiście, ale takżew ramach wspólnej nauki z przyjaciółmi zadać im nietypowe zadanie domowe.

Na koniec kilka podstawowych zasad:

- unikaj tworzenia krzyżówki dla zestawu nowych słów liczniejszych niż 10 wyrazów. Znudzisz się, zanim dobrniesz do końca!
- wybieraj notatki krótkie i ciekawe, dotyczące zainteresowań własnych,
- najlepszym narzędziem do tego typu działań jest excel, pozwala na szybkie i łatwe zarządzanie komórkami

Zalety?

- uczysz się podczas tworzenia, ćwiczysz te słówka, gwarantuję, że zostaną w pamięci na dłużej
- nie wymaga dużo czasu, a jeśli będziesz systematyczny, na koniec roku stworzysz bardzo pokażny segregator krzyżówek, kto wie? może jakiś serwis do nauki danego języka bądź wydawnictwo się nim zainteresuje? :)

Powodzenia!

Przeczytaj także:

Nauka języka obcego niemusi być droga- odcinek 1
Nauka języka angielskiego nie musi być droga- odcinek 2