Recenzje podręczników i pomocy naukowych

Aplikacja mobilna: Fun Easy Learn English

Upowszechnienie się smartfonów i tabletów sprawiło, że uczący się języka obcego ma dużo więcej możliwości wyboru a tradycjna nauka z powodzeniem może być urozmaicona językowymi aplikacjami mobilnymi. Te przydają się szczególnie w podróży, w czasie jazdy do pracy lub powrocie ze szkoły. Wyciągasz telefon lub tablet, uruchamiasz aplikację i ćwiczysz. Taka forma nauki ma niewątpliwie wiele zatel ale też i kilka barier, przez które tradycyjne książki nadal pozostają bezkonkurencyjne. Mimo to, szczerze zachęcam do wprowadzenia do codziennej nauki językowych aplikacji mobilnych.  

Więcej

Pod lupą redakcji: Niezbędnik angielski. Przyimki i wyrażenia z przyimkami

Buszując między regałami z książkami do nauki języków obcych rzuciła mi się w oczy pewna książka. Wielki biały napis "Niezbędnik. Angielski. Przyimki i wyrażenia z przyimkami" krzyczał do mnie z półki. Wzięłam ją do ręki a na okładce mała wskazówka - Ucz się tego, co niezbędne! matura, fce, cae. Chwilę później wyszłam z księgarni z niepozornych rozmiarów książką w torebce. I z uśmiechem na twarzy. A co mnie tak ucieszyło? Dowiecie się z recenzji! :)   Więcej

Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika A good turn of phrase

"A good turn of phrase" to podręcznik do nauki czasowników złożonych i wyrażeń przyimkowych przygotowany z myślą o uczniach na poziomie zaawansowanym.

Nauka idiomów, phrasal verbs czy prepositional phrases jest trudna na każdym poziomie, bez względu na to, czy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z językiem angielskim, czy jesteśmy już na poziomie zaawansowanym - i tak jest trudno okiełznać nowe wyrażenia, zapamiętać te poznane wcześniej i sprawić, by się nam nie myliły.

Więcej

Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika Angielski. Phrasal Verbs. Czasowniki złożone

Wydawnictwo RM w serii Warto się uczyć przygotowało dla osób uczących się języka angielskiego kilka bardzo przydatnych książek. W skład serii wchodzą następujące tytuły: Pisanie po angielsku, English Tenses, Problem Structures, Conditionals, Problem verbs (kłopotliwe czasowniki), Phrasal verbs oraz Modal verbs. W dzisiejszej recenzji bierzemy pod lupę książkę Phrasal Verbs - Czasowniki złożone, inaczej zwane czasownikami frazowymi. Więcej

Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika Angielski. Sztuka unikania błędów

Kilka lat temu wydawnictwo Wiedza Powszechna uszczęśliwiło mnie książeczką, która bardzo ułatwiła mi źycie, naukę języka i codzienne obcowanie z nim. Bowiem, wydawnictwo wydało niepozornych rozmiarów skarbnicę językowej wiedzy pod tytułem"Angielski. Sztuka unikania błędów" autorstwa Dariusza Jemielniaka i Piotra Labenza. Według autorów, z czym osobiście się zgadzam, skuteczne posługiwanie się językiem obcym nie zależy wyłącznie od znajomości gramatyki danego języka, ale w dużej mierze od bogatego słownictwa, rozumienia znaczenia tych i ich kolokacji. Dlaczego raz mówi się poll, innym razem survey albo kiedy zastosować a little bit a kiedy a bit. Niby nic, a jednak użycie niewłaściwego słowa może bardzo zmienić znaczenie całego zdania i wypaczyć jego sens. Jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach :)
Więcej

Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika Blondynka na językach. Angielski Brytyjski

Głównym założeniem cyklu: "Pod lupą redakcji" było to, że recenzjujemy podręczniki i materiały do nauki języka angielskiego na poziomie co najmniej średniozaawansowanym i wyższym. Z jednej strony chodziło o wypracowanie naszej własnej specjalizacji, z drugiej chcieliśmy dotrzeć do tej grupy czytelników, która jest w stanie samodzielnie korzystać z bogatej oferty wydawniczej, bez konieczności pracy z lektorem. Ale rzeczywistość bywa przewrotna i kolejny raz dowodzi temu, by niczego nie planować, bowiem dzisiejszy cykl "Pod lupą redakcji" będzie inny niż poprzednie. Inny, ponieważ zaskoczy nawet wytrawnego ucznia na poziomie średniozaawansowanym :) Więcej

Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika Czasy w języku angielskim. Zasady użycia i ćwiczenia

Tegoroczna majówka dla wielu z Was minęła z maturą w tle. W drugim dniu matur maturzyści zmagają się z językiem polskim rozszerzonym, następnie w kolejce czeka matematyka i języki obce, dlatego dzisiejszy odcinek cyklu "Pod lupą redakcji" postanowiłam poświęcić podręcznikowi, a raczej zeszytowi ćwiczeń na czasy w języku angielskim, który jest absolutnym must-have każdego maturzysty! "Czasy w języku angielskim. Zasady użycia i ćwiczenia", Tomasza Szarfemberga, to nie wielkich rozmiarów książeczka traktująca o czymś, co spędza sen z powiek nie tylko polskim maturzystom. Nie znam osoby, która, ucząc się języka angielskiego, nie narzekała choćby na jeden z dwunastu angielskich czasów :)
Więcej

Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika English vocabulary in use. Pre-intermediate and intermediate

Tym razem bierzemy pod lupę  serię "English vocabulary in use" adokładnie podręcznik "English vicabulary in use, poziom Pre-Intermediate & Intermediate. Recenzowany podręcznik to wydanie drugie, 2007 r. Od ukazania się pierwszego wydania w 1997 roku, seria zdążyła przejść lifting szaty graficznej oraz treści, nie tracąc nic na merytoryce, nadal stanowi wspaniałe uzupełnienie samodzielnej nauki...
Więcej

Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika English, repetytorium tematyczno-leksykalne

Kilka lat temu, gdy przygotowywałam się do matury ustnej z języka angielskiego, z odsieczą przyszło wydawnictwo Wagros. Pomimo licznych podręczników językowych, zawsze brakowało mi poukładanego w logiczną całość podręcznika, który pomoże mi rozbudować słownictwo i ułatwi wypowiedź na różne tematy dnia codziennego. Seria podręczników do nauki języka angielskiego zatytułowanych "English. Repetytorium tematyczno-leksykalne" w tamtym czasie była jedną z pierwszych serii opracowanych przez rodzimą anglistkę, Małgorzatę Cieślak, po to, by ułatwić nam, rodakom, rozwijanie umiejętności mówienia w języku obcym.
Więcej

Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika FCE Use of English 1

Cykl: "Pod lupą redakcji" ma za zadanie zrecenzować podręczniki i materiały przygotowujące do egzaminu Cambridge z języka angielskiego, jakie są aktualnie dostępne na rynku wydawniczym. Ponieważ oferta wydawnicza jest różnorodna i bogata, a zarówno czas jak i środki finansowe są ograniczone, no i nie sposób uczyć się z każdej książki, recenzje redakcji mają pomóc Wam w wyborze idealnego podręcznika. Chociaż przyznane oceny i odczucia autora są subiektywne, poprzez publikowane recenzje chcemy dostarczyć Wam nieco więcej niż opisy marketingowe. W tym tygodniu pod lupę bierzemy FCE Use of English 1, Virginii Evans, wydawnictwa Express Publishing.
Więcej

Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika Gramatyka angielska w tekstach

"Gramatyka angielska w tekstach" to pierwszy taki podręcznik do nauki języka angielskiego, który z jednej strony jest opracowany na bardzo wysokm merytorycznym poziomie, z drugiej strony jest nowoczesny i bardzo skutecznie, wręcz łopatologicznie, omawia najważniejsze zagadnienia gramatyczne języka angielskiego. Wisienką na torcie w przypadku tego podręcznika jest płyta CD, twarda okładka oraz fantastyczna, przejrzysta szata graficzna podręcznika. Więcej

Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika Gramatyka Angielska. Do testów i egzaminów

Czy można przygotować się do egzaminu maturalnego studiując książeczkę o grubości przeszło stu trzydziestu stron, której cienkość przypomina bardziej zeszyt ćwiczeń niż opasły podręcznik do nauki języka obcego?. W dodatku ta krzykliwie żółta okładka, uboga w zdjęcia, grafiki, krzycząca w swej prostocie? Można. "Gramatyka angielska. Do testów i egzaminów" Janusza Siudy, wydana przez Szkołę języka angielskiego i wydawnictwo ANGLOMAN, jest czymś, czego nie znajdziecie i czego nie dostaniecie w żadnym podręczniku do angielskiego, wydanym przez zagraniczne wydawnictwa. Powiem więcej, uważam nawet, iż ta niepozornych rozmiarów żółta książeczka, zostawia wszystkie opasłe tomiszcza językowe daleko w tyle. Dlaczego? O tym przekonacie się sami, przeczytawszy recenzję.
Więcej

Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika Grammar & Vocabulary Practice B2

Recenzja redakcji, która tym razem po lupę bierze podręcznik do nauki języka angielskiego na poziomie upper-intermediate (B2),przygotowany przez H. Q. Mitchella dla wydawnictwa MM Publications.
Więcej

Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika Język angielski. Słownictwo. Tematyczny zbiór ćwiczeń 1

Chociaż w cyklu "Pod lupą redakcji" mieliśmy przygotowywać dla Was recenzje podręczników przeznaczonych do nauki do egzaminów języka angielskiego, to raz na jakiś czas będziemy robić drobne wyjątki, opisując książki lub inne pomoce naukowe nie związane bezpośrednio z przygotowaniem do egzaminów Cambridge. W tym tygodniu pod lupę bierzemy książkę, czy może raczej ćwiczenia pod tytułem: "Język angielski. Słownictwo. Tematyczny zbiór ćwiczeń 1" Macieja Mataska, wydaną przez wydawnictwo Handy Books.
Więcej

Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika Reading and Writing Targets 3

Seria Reading and Writing Targets przygotowana przez Virginię Evans i Jenny Dooley i wydana przez wydawnictwo Express Publishing to seria książek wspierających rozwijanie sprawności językowych takich jak: czytanie ze zrozumieniem i pisanie, z naciskiem na komponowanie różnych form tekstów, np. listy formalne, notatki biznesowe, eseje. Zapraszam zatem to kolejnej odsłony z cyklu: Pod lupą redakcji. W tekście przeczytacie o moich doświadczeniach z trzecią częścią serii Reading and Writing Targets.

Więcej

Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika Words for ideas

Lubię podręczniki, które niosą za sobą wartość dodaną. W zasadzie, każdy podręcznik wnosi coś od siebie, ale osobiście, w wielu przypadkach mam wrażenie, że podręcznik został przygotowany wyłącznie po to, by się sprzedał. Wiele jest nieprzemyślanych, wybór tekstów i zestawów ćwiczeń chaotyczny, wielokrotnie przerobiwszy taki podręcznik zadawałam sobie pytanie, czy pokonałam kolejną poprzeczkę w nauce języka? Czy praca z tym konkretnym podręcznikiem podniosła moje językowe kwalifikacje?

Podręcznik "Words for ideas" wróży ciekawą pracę, miłe doznania, i uczucie satysfakcjonującej sytości...

Więcej

Recenzja Czytelnika: Grammar and Vocabulary for Cambridge First

Dla odmiany w tym tygodniu mamy dla Was pierwszą recenzję napisaną przez naszego czytelnika. Kacper przysłał nam bardzo ciekawie napisaną recenzję repetytorium gramatyczno-leksykalnego "Grammar and Vocabulary for Cambridge FCE wydawnictwa Pearson. Jeśli zastanawiacie się nad wyborem tego podręcznika do nauki do egzaminu First Certificate in English to ta recenzja rozwieje Wasze wszystkie wątpliwości.

Więcej

Recenzja podręcznika: Angielski Mega Test. Twój osobisty trener języka angielskiego

Opis na okładce brzmi zachęcająco: "To uniwersalny zestaw ćwiczeń, testów i quizów gramatyczno-leksykalnych dla uczniów, maturzystów, studentów, osób przygotowujących się do egzaminów językowych, a także wszystkich chcących utrwalić i poszerzyć znajomość języka angielskiego". Czy aby na pewno? Więcej

Recenzja: Słownik frazeologiczny angielsko-polski i polsko angielski

Przygotwując się do egzaminu First Certificate in English duży nacisk kładłam na różne pomoce naukowe, ponieważ uczyłam się sama i z tego względu byłam skazana sama na siebie. Wtedy też na rynku nie było tak dużego wyboru różnych podręczników czy zestawów testów egzaminacyjnych. Ale jedno było pewne - choćbym przerobiła tysiące książek to egzamin jest po to, by sprawdzić moją wiedzę i poziom znajomości języka a nie to, czy sprawnie poruszam się po typach ćwiczeń egzaminacyjnych. Dlatego gdy zauważyłam w księgarni słownik frazeologiczny, kupiłam go bez wahania. A ponieważ po latach ten słownik nadal jest aktualny, postanowiłam podzielić się z Wami wrażeniami z pracą z nim.   Więcej