Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika Angielski. Phrasal Verbs. Czasowniki złożone

data publikacji: 2013-06-26

W związku z ćwiczeniami, które niedawno opublikowaliśmy w naszym portalu, dzisiejsza recenzja będzie dotyczyła podręcznika do nauki tej części języka angielskiego, jaką jest nauka phrasal verbs, inaczej zwanych czasownikami frazowymi lub czasownikami złożonymi. Phrasal verbs, ze względu na swoją dwuczłonową konstrukcję, sprawia osobom uczącym się języka angielskiego nie lada trudności. Przede wszystkim jest ich zbyt wiele do tego, żeby wszystkich nauczyć się na pamięć, dlatego w miarę postępów w nauce, kolejne poziomy rozszerzają zasób phrasal verbs stopniowo wprowadzając nowe czasowniki złożone. Z drugiej strony, wiele osób ma problem z zapamiętaniem tego, dlaczego raz czasownik użyty z partykułą up oznacza czynność polegającą na podnoszeniu czegoś, np. ręki do góry, płaszcza z podłogi itp, a dlaczego innym razem oznacza czynność polegającą na zwiększaniu czegoś, np. zwiększyć prędkość (pospieszyć się), nastawić radio głośniej, zwiększyć odporność organizmu.

"Phrasal Verbs. Czasowniki złożone", Jeremy Harrison, 118 stron, wydawnictwo RM.

angielski.phrasal verbs.rm.2learn

Szata graficzna

starstar star star star 

Muszę przyznać, że książka wyróżnia się spośród innych tytułów różnych wydawnictw wyraźnymi, rzucającymi się w oczy kolorami. Krótko mówiąc, trudno jej nie zauważyć w gąszczu licznych książek do nauki języka angielskiego. W ogóle, seria jest pod tym względem spójna i naprawdę poszczególne jej części, rzucają się w oczy tuż po wejściu do księgarni, nawet ułożone grzbietami do klienta. Poza tym, wnosi pewne orzeźwienie a z kolorowymi książkami pracuje się znacznie milej.

Ale istotniejszy jest środek, w końcu więcej czasu spędzimy "w środku" niż na oglądaniu okładki ;) I hope so! Środek przypomina bardziej zeszyt ćwiczeń niż typowy podręcznik językowy. Jest dużo przestrzeni do zagospodarowania na krótkie notatki, wazne informacje dla osoby uczącej się są wyróżnione niebieskimi wykrzyknikami oraz pogrubieniami w tekście. Dzięki temu nie sposób ominąć istotnych do zapamiętania kwestii.  

Merytoryka

starstar star  

Książka składa się z 25 krótkich rozdziałów, szybkiego powtórzenia całego materiału oraz klucza z odpowiedziami do ćwiczeń. Każdy rozdział rozpoczyna się krótkim, dosłownie dwuakapitowym wprowadzeniem a raczej wyjaśnieniem znaczenia oraz sposobu użycia danego czasownika złożonego. Poszczególne rozdziały omawiają różne czasowniki złożone, a więc: czasowniki z up, out, off, in, on, down, about - around - round, away, over, back, apart oraz through, przy czym każdy z nich w różnych kontekstach i znaczeniach. Autorowi zapewne chodziło o to, aby nie zarzucać czytelnika zbyt dużą porcją materiału na raz, dlatego na przykład czasowniki złożone z up są podzielone na cztery rozdziały w zależności od ich znaczenia.

Niestety każdy rozdział to raptem 4 małe ćwiczonka, nawet nie nie ćwiczenia, po których rozwiązaniu trudno będzie powiedzieć z całą pewnością, że właśnie nauczyłem się tych phrasal verbs. No, ale od czegoś trzeba zacząć. Zakładam, że ta książka ma wskazać osobie uczącej się pewien obszar językowy, który on sam będzie musiał przećwiczyć rozwiązując ćwiczenia dostępne w innych typowo gramatycznych podręcznikach oraz skorzystać z zasobów ćwiczeń dostępnych w internecie.

Przyznaję temu opracowaniu trzy gwiazdki głównie ze względu na zbyt małą liczbę ćwiczeń do rozwiązania, które wspierają proces utrwalania się języka podczas nauki.  

Wyjaśnienie zagadnień

starstar star star 

Znaczenie oraz użycie czasowników złożonych w tej książce zostało wyjaśnione całkiem przyzwoicie. Na pewno ta książka będzie stanowiła dobre wsparcie w nauce osobom na poziomie pre-intermediate. Dla osób na wyższych poziomach znajmości języka ta książka będzie po prostu za łatwa. Ale cel spełniony, poruszane zagadnienie wyjaśnione i o to właśnie chodzi.

Materiały dodatkowe

star 

Materiały dodatkowe to kilkanaście dodatkowych ćwiczeń umieszczonych na końcu książki, które stanowią pewnego rodzaju podsumowanie i dają możliwość sprawdzenia tego, w jakim stopniu nauczyliśmy się znaczenia poszczególnych phrasal verbs. To, czego mi brakuje to listy wszystkich czasowników złożonych, które pojawiły się w tej książeczce. Niby nic, ale dla osoby uczącej się taka lista słówek zawsze pomaga uporządkować wiedzę nabytą w trakcie pracy z podręcznikiem.  

Cena

pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1

Cena jest bardzo dobra. Za swój egzemplarz zapłaciłam 19.90 a wiem, ze w sklepie wydawnictwa książki z tej serii są sprzedawane w cenie 16,90 zł  

Podsumowanie

Szata graficzna

star star star star star 

Merytoryka

star star star 

Wyjaśnienie zagadnień

star star star star 

Materiały dodatkowe

star 

Cena

pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1

"Angielski. Phrasal Verbs. Czasowniki złożone" to książka zdecydowanie dla osób na niższym poziomie nież średniozaawansowany, tzw. intermediate. Ale, z drugiej strony, osoby znające język na wyższym poziomie też nie powinny omijać tej książki szerokim łukiem. Jest dobra do szybkiej powtórki przed egzaminem, zwłaszcza maturalnym, ale też do przypomnienia sobie języka po długim czasie nie używania go.

Przeczytaj także:

Recenzja podręcznika "Gramatyka angielska w tekstach" 

Czasy w języku angielskim. Zasady użycia i ćwiczenia.