Recenzja podręcznika: Angielski Mega Test. Twój osobisty trener języka angielskiego

data publikacji: 2014-10-28

Opis na okładce brzmi zachęcająco: "To uniwersalny zestaw ćwiczeń, testów i quizów gramatyczno-leksykalnych dla uczniów, maturzystów, studentów, osób przygotowujących się do egzaminów językowych, a także wszystkich chcących utrwalić i poszerzyć znajomość języka angielskiego". Czy aby na pewno?

Podręczników mniejszych, większych, czarno-białych i kolorowych mam pełno. W zasadzie żadnego nie skończyłam, trochę znudzona powtarzalnością i przewidywalnością zagadnień (tak jakby język zmieniał się co najmniej co dekadę ;)), trochę przez to, że mam ich zdecydowanie za dużo, a już na pewno przez to, że zdecydowanie za często w oko wpada mi kolejna książka, kolejne repetytorium, które chciałabym mieć.

Podobnie było z tym mega testem:

"Angielski. Mega Test. Twój osobisty trener języka angielskiego", 430 stron, Anna Treger, wydawnictwo LINGO.

ang mega test

 Szata graficzna

star star 

 

Szata graficzna dla tego wydawnictwa chyba jest jednakowa, przynajmniej w przypadku angielskiego, pisałam o niej w recenzji "Niezbędnika angielskiego".

Merytoryka

star star star star star 

 

Angielski Mega Test to kolejna pozycja wydawnictwa LINGO w mojej językowej bibliteczce. Jakiś czas temu pisałam Wam o niepozornych rozmiarów, ale bardzo dobrej merytorycznie książce "Niezbędnik angielski. Przyimki i wyrażenia z przyimkami". Ponieważ jestem bardzo zadowolna z tych przyimków i chętna nowych doznań w związku z nową formułą, nie wahając się ani przez chwilę wyszłam z księgarni z Mega Testem.

Angielski Mega Test jest wskazany szczególnie osobom przygotowującym się do matury oraz egzaminów z języka angielskiego FCE i CAE. Przy czym z tyłu książki na okładce znajdziecie dymek z informacją, że jest to książka zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Po przerobieniu kilku zadań z każdego rozdziału mam mieszane uczucia - według mnie osoby początkujące nie poradzą sobie z tymi zadaniami, co więcej - tylko się zdenerwują i zniechęcą do pracy z tym podręcznikiem, a to dlatego, że poziom jest naprawdę dość wysoki, do tego dużo zaawansowanego słownictwa. W rezultacie osoba ucząca się będzie częściej zaglądać do odpowiedzi i więcej pracować ze słownikiem niż w ogóle skorzysta z zadań i idei testu. Według mnie formuła testu to bardzo dobry pomysł dla osób będących na co najmniej średnio zaawansowanym poziomie angielskiego, dlatego że po pierwsze rzeczywiście sprawdzi swoje braki, po drugie ten test wskaże mu nowe obszary do odkrycia.

W książce znajdziecie:

Czasy, Mowa zależna i niezależna, zdania warunkowe, strona bierna, przyimki i wyrażenia z przyimkami, Przedimek, Czasowniki, Słownictwo (Wszechświat i Ziemia, Pogpda i warunki atmosferyczne, Zwierzęta, Roślinność, Ciało ludzkie, Wiek, Problemy zdrowotne, Emocje i uczucia, Osobowość, Wygląd zewnętrzny, Odzież, Rodzina, Mieszkanie, Codzienne czynności, Sklep i zakupy, Żywność, Przygotowanie żywności, Jedzenie poza domem, Edukacja, Kariera, Technologia informatyczna, Na drodze, Podróż i transport, Język, Rozrywka, Hobby, Turystyka, Państwo organizacyjne i międzynarodowe, Przestępstwo i Kara). Na koniec możemy sprawdzić się w przykładowych testach FCE i CAE.    

Jak na formułę testów przystało, wyjaśnienia zagadnień w tej książce nie znajdziecie. Za to kilkanaście zadań do rozwiązania, po nich quiz i na koniec test sprawdzający opanowanie materiału z danego zagadnienia. Zadania mają charakter rozgrzewki, zazwyczaj te pierwsze są łatwiejsze, zwłaszcza dla tych, którzy dawno nie mieli styczności z gramatyką angielską. Ale im dalej rozwiązujecie, tym stopień trudności jest coraz większy. Po zadaniach przystępujecie do quizu. Quiz jest bardzo fajny, polega na tym, że każde pytanie kończy się wskazówką, "Jeśli odpowiedziałeś a, idź do pytania nr ..."  To bardzo dobre, rozbudzające ćwiczenie. Po quizie test sprawdzający. Test jak test, albo ściągniecie odpowiedzi, albo coś z niego wyniesiecie ;)  

Materiały dodatkowe

star 

 

Brak. Oprócz klucza z odpowiedziami na końcu książki są dwie strony notatnika.

Cena

pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1 

 

 Bardzo dobra. Naprawdę. Za swój egzemplarz zapłaciłam 39,90 zł. i uważam, że sa to dobrze wydane pieniądze.

 Podsumowanie

Bardzo chwalę sobie tę książkę za jej formułę. Na naukę zazwyczaj w ciągu dnia mam mało czasu, tyle ile trwa przejazd do pracy lub z pracy, więc potrzebuję materiału w pigułce. A ta książka mi to daje - oczywiście, tylko jeśli chcemy siebie sprawdzić i wypunktować to, czego jeszcze nie umiecie, albo powinniście powtórzyć. O regularnej nauce z tą książką nie ma mowy, co najwyżej jako uzupełnienie w postaci dodatkowych zadań i testów. Cena też jest bardzo dobra.