Recenzja Czytelnika: Grammar and Vocabulary for Cambridge First

data publikacji: 2013-11-19

Dla odmiany w tym tygodniu mamy dla Was pierwszą recenzję napisaną przez naszego czytelnika. Kacper przysłał nam bardzo ciekawie napisaną recenzję repetytorium gramatyczno-leksykalnego "Grammar and Vocabulary for Cambridge FCE wydawnictwa Pearson. Jeśli zastanawiacie się nad wyborem tego podręcznika do nauki do egzaminu First Certificate in English to ta recenzja rozwieje Wasze wszystkie wątpliwości. Miłej lektury! :) 

Już od dłuższego czasu rozglądałem się za jakimś repetytorium tematyczno-leksykalnym na poziomie First Certificate in English. Pierwszym krokiem było przeczytanie wielu różnych recenzji w Internecie, ale jak zawsze do każdej książki były i te bardzo pozytywne jak i negatywne. Następnym krokiem było przejrzenie darmowych materiałów udostępnianych przez wydawnictwa, a na końcu wybrałem się do księgarni gdzie po dosyć dokładnym przejrzeniu kilku podręczników wybór padł na „Grammar and Vocabulary for Cambridge First” wyd. Pearson.

 "Grammar and Vocabulary for Cambridge First", wydawnictwo Pearson, autor: Luke Podromou

gram and vocab for cambridge first pearson

Szata graficzna
pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1

Nie lubię współczesnych podręczników bo ich głównym elementem są zdjęcia i różne obrazki, przez co stają się nieczytelne. Podręcznik Grammar and Vocabulary na szczęście nie należy do tego grona. Szata graficzna jest bardzo prosta i przejrzysta. Białe kartki papieru, czarny tekst, gdzieniegdzie wstawki i zaznaczenia kolorem zielonym, który jest bardzo przyjemny dla oka. Do części rozdziałów dołączone są także humorystyczne małe rysunki dotyczące danego zagadnienia. Pod względem wizualnym książka ta zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

Merytoryka
pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1

Książka składa się z 14 rozdziałów, każdy z nich ma pięć podpunktów. Trzy z nich poświęcone są zagadnieniom gramatycznym, kolejne dwa odnoszą się do słownictwa. Na końcu podręcznika na 40 stronach znajduje się repetytorium tematyczne. W rozdziałach gramatycznych omówione są najważniejsze zagadnienia takie jak czasy, conditionale, mowa zależna itp. Myślę, że zajdziemy tam wszystko to, co jest potrzebne i niezbędne. W rozdziałach poświęconych słownictwu nie znajdziemy tylko zagadnień dotyczących phrasal verbs czy idiomów ale także, co mi się bardzo podoba, porównanie słówek, z którymi możemy mieć problem: talk czy speak? for czy since? do czy make? Oraz zagadnienia, które są bardzo pomocne przy zadaniach w części Use of English czyli surfixes, prefixes itp.
Ostatnia część czyli repetytorium tematyczne trochę mnie rozczarowało. Liczyłem, że do każdego tematu będzie zdecydowanie więcej słówek do powtórki.

Wyjaśnienie zagadnień
pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1

Książka jest przeznaczona dla osób znających już co najmniej podstawy angielskiego. Poszczególne zagadnienia gramatyczne jak i te związane ze słownictwem są wytłumaczone w dosyć skrótowy sposób, który ma na celu przypomnieć użytkownikowi jak stosować dany element. Skrótowo wcale nie oznacza źle. Uważam, że autor w swoich tabelach i punktach, gdzie tłumaczy gramatykę i zastosowanie słownictwa zabrał wszystko to co najważniejsze i przedstawił to w sposób bardzo zrozumiały i klarowny.

Materiały dodatkowe
pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1

Niestety, ale w kwestii materiałów dodatkowych i ćwiczeń autor się nie postarał. Rozumiem, że książka ta ma być tylko powtórką do egzaminu, ale w niektórych rozdziałach powinno być zdecydowanie więcej ćwiczeń. O ile do czasów gramatycznych jest po kilka ćwiczeń utrwalających zdobytą wiedzą, to przy niektórych zagadnieniach gramatycznych i tych obejmujących słownictwo autor dał tylko po 2 ćwiczenia.

Cena

 pod lupą redakcji: fce use of english 1 

Cena - 106,80. Myślę, że tego nie trzeba komentować.

Podsumowanie

Szata graficzna

star star star star star   

Merytoryka

star star star star star 

Wyjaśnienie zagadnień

star star star star 

Materiały dodatkowe

star star star

Cena

pod lupą redakcji: fce use of english 1 

Książka jest bardzo czytelnym i przejrzystym repetytorium gramatyczno-leksykalnym na poziomie FCE. Jak już wspomniałem wyżej omawia ona w sposób skrótowy, ale także dokładny najważniejsze zagadnienia. Mimo wysokiej ceny sądzę, że ten podręcznik jest dobrym wyborem.

Recenzja czytelnika, autor: Kacper