Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika Words for ideas

data publikacji: 2013-02-08

Podręcznik "Words of ideas" przeznaczony jest dla osób na poziomie zaawansowania C1/C2 i zalecany osobom przygotowującym się do egzaminu językowego CAE, CPE, IELTS. Osobiście mogłabym sie pokusić o zaproponowanie tej książki osobom również na poziomie B2. Zgoda, momentami nieco więcej się napracują, ale mimo wszystko, poradzą sobie.

Zebrane w materiale słownictwo, przedstawione w różnych, tematycznych kontekstach, ma pokazać uczniowi przede wszystkim to, jak funkcjonują poszczególne słowa w różnych kontekstach i jak bardzo ich znaczenie zmienia się w zależności od kontekstu i sytuacji.

"Words for Ideas" by John Morley and Ian Pople

Wydawnictwo Express Publishing

101 stron.

Recenzowana wersja: Student's book 

Szata graficzna  pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1

Podręcznik jest w formatu A4, a więc nie zmieści się do małych podręcznych torebek, dlatego na tę książkę warto zaplanować nieco więcej miejsca, zarówno na półce, jak i w plecaku. Na pocieszenie dodam, ze objętościowo nie jest gruba, liczy zaledwie 101 stron, ale za to 101 bardzo dobrze wykorzystanych stron.

Szata graficzna utrzymana jest w trzech kolorach, chociaż dominuje ciemny niebieski. Urozmaicenia dodają czerwień i żółty, podkreślające przeznaczenie podręcznika w napisie: Words. To fajny zabieg stylistyczny, ponieważ osoba oglądająca różne podręczniki natychmiast odczyta prosty przekaz: Words for ideas to książka dla ciebie, jeśli chcesz nauczyć się nowych słówek, a przecież chcesz! Bo nauka języka to w dużej mierze nauka słownictwa. Jestem pewna, że większość z Was nie pozostawi tej książki biernie na półce księgarni.

Środek to zestawy ćwiczeń ułożone w taki sposób, że jest jeszcze dużo miejsca na własne notatki, co bardzo lubię. Lubię pisać po książkach i zeszytach ćwiczeń, zapisywać skojarzenia, które w danym momencie się pojawiły i uzupełniać dane ćwiczenie o nowe, przypadkiem odnalezione w słowniku słowka, a które autor pominął w ćwiczeniu. Lubię to i cenię sobie dużo światła w ćwiczeniach, również dlatego, że zwłaszcza wzrokowcy dużo szybciej chłonął nowy materiał zaprezentowany w jasny i przejrzysty sposób. 

Merytoryka pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 

Jak sam tytuł donosi, książka "Words for ideas" to podręcznik, który pomoże Wam doszlifować słownictwo w określonym kontekście. Autorzy zaplanowali 15 rozdziałów:

Argument words, Organising the Argument, Ideational words, Problem words, Words of Relationship, Words of Certainty, Words of Change, Words of Structure, Words of Whole and Part, Words of Reference, Words of Government and Law, Culture, Health and Well-being, Words of Science and Investigation, Words of Wealth and Poverty.

Niby rodziały typowe dla wielu podręczników, które stawiają sobie za cel rozbudowanie słownictwa, ale z drugiej strony ważne jest ujęcie tematu, które najbardziej ze wszystkich do mnie przemawia.

Jeśli szukacie wprowadzenia bądź wyjaśnienia to nie tędy droga. Każdy z rozdziałów składa się z kilunastu dużych ćwiczeń o różnych typach - od prostego zakreślania poprawnych odpowiedzi, poprzez przyporządkowywanie, łączenie w pary, aż po kilku akapitowe teksty z lukami. Ten zabieg ma oswajać ucznia z typami ćwiczeń, które otrzyma podczas egzaminu na certyfikat z języka angielskiego.

Na końcu każdego rozdziału jest wisienka na torcie, mianowicie, wcześniejsze ćwiczenia stanowią pewnego rodzaju rozgrzewkę do tego, byście wyposażeni we właściwe słownictwo poradzili sobie z najtrudniejszym zadaniem - zadaniem, które polega na napisaniu krótkiego tekstu, maksymalnie 250 znaków, na zadany temat. Osobiście gorąco Was zachęcam do zmierzenia się z tym zadaniem i nie odpuszczania go. To bardzo dobry pretekst do tego, by później poszukać na forach dla nauczycieli języka angielskiego bądź na forach językowych osób, które sprawdzą tekst, wskażą błędy i podpowiedzą, dlaczego powinno być tak a nie inaczej.

Jest również ćwiczenie typu "speaking activity". Z tym ćwiczeniem trudno będzie zmierzyć się w pojedynkę, ale może to właśnie okazja do tego, by poszukać Partnera do nauki? :) W grupie raźniej!

Wyjaśnienie zagadnień  pod lupą redakcji: fce use of english 1 

Cóż, wyjaśnienie zagadnień w zasadzie nie istnieje. Nie ma też słowniczka pojęć, prócz listy słów, które występują w każdym z rozdziałów. To jest minus. Minus, ponieważ wyobrażam sobie, że temat taki jak nauka słówek można potraktować bardziej kompleksowo i na przykład do każdego rozdziału dołączyć taki mini glossary w postaci zwrotów i wyrażeń, w których występują słówka z danego rozdziału.

Materiały dodatkowe  pod lupą redakcji: fce use of english 1 

Nie ma ich. Zwyczajnie. Nie ma słownika pojęć. Jest za to word list na końcu rozdziału. 

Cena  pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1

Student's book, której recenzję właśnie czytasz, kosztuje 69zł. I mogę zapewnić, że jest to dobrze wydane 69zł.

 

Podsumowanie

Szata graficzna             pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1

Merytoryka                   pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1

Wyjaśnienie zagadnień  pod lupą redakcji: fce use of english 1 

Materiały dodatkowe      pod lupą redakcji: fce use of english 1 

Cena                            pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1

"Words for ideas" to książka, która jest warta Waszej uwagi. Bez względu na to, czy powtarzacie materiał dla odświeżenia słownictwa, czy przygotowujecie się do egzaminu, moim zdaniem ta książka jest ciekawym uzupełnieniem nauki i rozszerzeniem treści z którymi przyjdzie Wam zmierzyć się podczas nauki.