Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika Reading and Writing Targets 3

data publikacji: 2013-05-24

Kluczowa zasada, stara jak świat mówi, że najlepszą i jedynie słuszną metodą nauki języka obcego jest otoczenie się nim, a więc czytanie w oryginale, pisanie, słuchanie filmów bądź radia, i jak najczęstsze mówienie według tej zasady powinno odbywać się równolegle i być stosowane jak najczęściej. Tylko jak to zrobić? Zwłaszcza, jeśli osoby na niższych poziomach naturalnie nie są na tyle rozwinięte językowo, żeby móc samemu korzystać np. z dobrodziejstw internetu i czytać zagraniczne serwisy bądź słuchać zagranicznych audycji. To przychodzi z czasem i z praktyką.

Dlatego bardzo popieram wszelkie serie uzupełniające podręczniki kursowe, które mogą być wykorzystane w samodzielnej nauce albo podczas prywatnych zajęć z lektorem. W opisywanej przeze mnie serii jest również Teacher's Book, w związku z tym samodzielna nauka w domu jest jak najbardziej możliwa. Niestety, pomimo coraz bogatszej oferty książek i materiałów do nauki języków obcych, przygotowanych przez Polaków, to nadal polecam książki przede wszystkim autorów z Cambridge. Najczęściej są to doświadczeni, wieloletni lektorzy, których podręczniki kursowe i inne pomoce naukowe od lat cieszą się ogromnym powodzeniem na całym świecie, poza tym są nativami, w związku z czym, przygotowanie materiału edukacyjnego takim osobom, która ma doświadczenie metodyczne, nie sprawia najmniejszego problemu. No i, jak dla mnie, są najbardziej wiarygodni. Niestety. Zwłaszcza, jeśli chodzi o naukę do egzamiu Cambridge, który, jak każdy egzamin rządzi się własnymi prawami.

O różnicach między podręcznikami kursowymi a ogólnymi pisałam tutaj: Podręczniki kursowe kontra podręczniki uzupełniające W tym temacie delikatnie poruszyłam kwestię tego, czy zanim przystąpimy do egzaminu Cambridge powinniśmy zapisać się na kurs egzaminacyjny, czy wybrać kurs ogólny, właściwy dla danego poziomu językowego. Oba kursy trwają taką samą ilość semestrów, ale różnią się od siebie nie tylko z nazwy. Postaram się napisać o tym wkrótce, a tymczasem wrócę do tytułowego podręcznika.

Seria Reading and writing targets jest serią rozwijającą sprawności językowe, przygotowana dla osób na różnych poziomach językowych, począwszy od poziomu beginner do poziomu pre-intermediate. Chociaż wydawnictwo poleca tę serię szczególnie dla osób przygotowujących się do egzaminu maturalnego z języka angielskiego, ja bardzo polecam wykorzystanie tej serii przed egzaminem FCE do zweryfikowania i uporządkowania poszczególnych sprawności językowych. Takie działania pozwolą Wam określić niedociągnącia, powstałe przez lata nauki, a które warto dopracować przed egzaminem.

"Reading and writing targets 3, Student's Book" by Virginia Evans and Jenny Dooley, Wydawnictwo Express Publishing.  

reading and writing skills 3

 

Szata graficzna  

star star star star star 

Ponieważ seria jest przygotowana z myślą o trzech pierwszych poziomach, począwszy od początkującego do średnio- zaawansowanego, autorzy przyjęli założenie, że komponują materiał dla młodzieży szkolenej, i im bardziej kolorow, tym nauka jest przyjemniejsza, poza tym młodszych uczniów dużo łatwiej jest zainteresować omawianym materiałem, który jest kolorowy i opatrzony licznymi motywami graficznymi.

Chociaż dawno nie należę już do młodzieży, to nie ukrywam, że tak bogato ilustrowana i kolorowa szata graficzna podręcznika bardzo uprzyjemniła mi naukę. W dialogach wykorzystano zdjęcia różnych osób, fragmenty tekstów o różnych typach zaprezentowano w formie wycinków gazet czy kartek z zeszytu. Ważne zagadnienia gramatyczne są zaprezentowane w kolorowych tabelach.  

Merytoryka 

star star star star star 

Trzecia część serii to 18 unitów: Writing strategies, Everyday people, What a character!, From all four corners of the world, Four walls and roof, A time to celebrate, So the story goes, What a relief, Pros and Cons, A matter of opinion, Front page news, Making a judgement about, Drop me a line, We'd love it If you, Trouble shared, Not up to my expectations, Job hunting, With reference to....

Nazwy poszczególnych rozdziałów wskazują na obszary, które będziecie ćwiczyć, na przykład: planowanie kompozycji tekstu, rozpoznawanie stylu i formy tekstu, opisy różnych sytuacji: ludzi, przedmiotów, zdarzeń, formalny i nieformalny styl listów, poszukiwanie pracy i komponowanie życiorysów, skłądanie skarg.

Jeśli chodzi o zagadnienia gramatyczne to przećwiczycie takie zagadnienia jak: linking words/phrases, relative clauses, error correction, the passive, tenses, direct/reported speech, advice, suggestion, conditionals, direct / indirect questions. Są t zwroty, bez których bardzo trudno właściwie i poprawnie konstruować zdania w języku angielskim i być właściwie zrozumianym przez rozmówcę.

Uważam, że w podręcznikach kursowych autorzy kładą za mały nacisk na tego typu umiejętności i jestem przekonana, że ta seria jest bardzo wartościowym uzupełnieniem nauki, w którą warto zainwestować.

Wyjaśnienie zagadnień

star star star star star 

Nie wiem jak w przypadku wcześniejszych wersji, ale w tej, którą posiadam, zagadnienia wyjaśnione są hasłowo i bardzo zwięźle. To nawet zrozumiałe, ponieważ autorzy w ten sposób zaoszczędzili miejsce, które mogą przeznaczyć na zawartość merytoryczną, a więc teksty, różne językowe polecenia i ćwiczenia. Poza tym, osoba na poziomie średnio-zaawansowanym jest już na tyle zaawansowanym poziomie, że w przypadku niezrozumienia zagadnienia, będzie w stanie sama poszukać dodatkowych wyjaśnień. A serwisów, które piszą o zawiłościach gramatyki języka angielskiego jest mnóstwo. Choćby BBC Learning.  

Materiały dodatkowe 

star     

Niestety, ale ta seria nie ma żadnych materiałów dodatkowych, a szkoda. Przydałaby się tabelka porządkująca omawiane zagadnienia gramatyczne, taka którą będzie można wyciąć i wkleić do zeszytu. Niestety, nie ma, przez to trzeba stworzyć taką tabelkę samemu.   

Cena

pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1

 Cena jest bardzo przystępna i osiągalna przez każdą kieszeń, kosztuje ok 39,90 zł Wydatek nie duży, za to zastrzyk wiedzy ogromny.

 

Podsumowanie

Szata graficzna            

star star star star star 

Merytoryka                  

star star star star star

Wyjaśnienie zagadnień 

star star star star star

Materiały dodatkowe     

star 

Cena                            

pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1

 

Przeczytaj także:

Pod lupą redakcji: "A good turn of phrase"

Pod lupą redakcji: "Angielski. Sztuka unikania błędów"

Fiszki - aktywna nauka słówek.