Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika Gramatyka angielska w tekstach

data publikacji: 2013-04-18

Buszując między pułkami księgarni natknęłam się na podręcznik do gramatyki z języka angielskiego. Od zawsze czułam wewnętrzny sprzeciw do wydań polskich autorów i zupełnie nie potrafię znaleźć racjonalnego wytłumaczenia dla tego faktu, tym bardziej, że moja przygoda z językiem angielskim, tak na poważnie, zaczęła się w pierwszej klasie liceum. Od tamtej pory moją osobistą biblią do gramatyki jest "Gramatyka angielska. Do testów i egzaminów" Janusza Siudy. Dla równowagi, na drugą nóżkę, mam zestaw rozwijający słownictwo angielskie autorstwa Pani Małgorzaty Cieślak "English. Repetytorium tematyczno-leksykalne"  Po latach i wielu językowych bojach stoczonych ku zdobyciu certyfikatu, muszę przyznać, że nadal nie rozstaję się ani z tą małą żółtą książeczką, ani zestawem Pani Cieślak.

Sięgnęłam więc po ten podręcznik i nie żałuję. O to, co o nim sądzę po kilku miesiącach użytkowania. A mowa o: "Gramatyce angielskiej w tekstach" Beaty Turskiej.

"Gramatyka angielska w tekstach", Książka z płytą CD, 429 stron, Wydawnictwo "Świat Książki"

gramatyka angielska w tekstach. beata turska

Szata graficzna   

 

 star star star star star

Szata graficzna zasługuje na maksymalną liczbę gwiazdek. Zdecydowanie. Twarda okładka, odstępy między wierszami, wprowadzające dużo światła i ułatwiające pracę z tekstem oraz czytanie. Jedynym kolorem, który pojawia się na kartkach podręcznika jest kolor czerwony i służy, zgodnie z definicją, zwróceniu uwagi czytelnika na ważną do zapamiętania kwestię. W ćwiczeniach zaplanowano odpowiednio dużo miejsca, aby można było swobodnie wpisać swoją odpowiedź. Dzięki tej twardej okładce książka nadal wygląda jak w dniu, w którym ją kupiłam, pomimo tego, że codziennie jeździ ze mną do pracy i do domu.

Merytoryka 

       

star star star star star        

Materiał zawarty w książce autorka przygotowała na bardzo wysokim poziomie. Jak sama przyznała, korzystała z tekstów studentów, za ich zgodą i wiedzą, które następnie były doszlifowane gramatycznie i stylistycznie, tak by nadawały się do użycia w ksiażce dla szerszej publiczności. Według mnie ogromnym plusem zasługującym na szczególne uznanie jest fakt iż autorka w każdym z tekstów starała się użyć jak najwięcej idiomów i wyrażeń ze współczesnego języka angielskiego.

W pierwszej części to przede wszystkim gramatyka, przykłady użycia i ćwiczenia.

Druga część to bogate w słownictwo teksty, rozszerzone słowniczkami z tłumaczeniem na język polski oraz ćwiczenia.

Uwaga! Ucząc się z tego podręcznika natkniecie się na takie coś jak: TBP czyli Typowy Błąd Polaka - jest to ważny punkt słowniczków, w którym autorka, korzystając z okazji, stara się zwrócić uwagę czytelnika na typowe błędy językowe, jakie popełniamy, dając mu w ten sposób okazję do pozbycia się niewłaściwych nawyków.

Poza tym dużo ćwiczeń, ćwiczeń i jeszcze raz ćwiczeń, do których na końcu każdego rozdziału znajdziecie klucz wyjaśniający omawiane zagadnienie. To zabieg bardzo przydatny zwłaszcza w zamodzielnej nauce.

Wyjaśnienie zagadnień 

star star star star star   

W tej kategorii również nie mam nic do zarzucenia. Po uważnym przeczytaniu pierwszego rozdziału naprawdę widać, że podręcznik przygotował metodyk z prawdziwego zdarzenia. Zagadnienia wyjaśnione są w sposób przystępny i łatwy do przyswojenia. Dzięki temu ten podręcznik jest idealny do samodzielnej nauki.

Materiały dodatkowe 

    

star star star star star 

W zasadzie opórcz płyty CD i tabeli z czasownikami nieregularnymi w książce nie ma dodatkowych materiałów. Ale akurat ten podręcznik mieć ich nie musi, ponieważ wszystko czego potrzebuje zawarte jest w poszczególnych rozdziałach.

Cena                        

star star star star star             

 Cena jest wprost wymarzona. Za swój egzemplarz zapłaciłam 34,90zł.

 

Podsumowanie

Szata graficzna            

star star star star star 

Merytoryka                  

star star star star star

Wyjaśnienie zagadnień 

star star star star star

Materiały dodatkowe     

star star star star star

Cena                            

pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1

Książka Beaty Turskiej "Gramatyka angielska w tekstach" zdecydowanie jest przygotowana dla osób na co najmniej średnio zaawansowanym poziomie. Początkujący będą mieli ogromne problemy ze zrozumieniem drugiej części książki, która w całości zawiera kilkadziesiąt bardzo ciekawych i dość trudnych czytanek. Uważam też, że tytuł jest mylący, ponieważ ucząc się z tej książki gramatyki, naprawdę poszerzamy słownictwo, które zostało użyte w tej książce dość hojnie. Jak dla mnie ten podręcznik to strzał w dziesiątkę i zdecydowanie polecam ją osobom przygotowującym się do egzaminu na First Certificate in English. Nie rozczarujecie się, to pewne.