Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika FCE Use of English 1

data publikacji: 2011-09-18

Cykl: "Pod lupą redakcji" ma za zadanie omówić podręczniki i materiały przygotowujące do egzaminu, jakie są aktualnie dostępne na rynku wydawniczym. Ponieważ oferta wydawnicza jest różnorodna i bogata, a zarówno czas jak i środki finansowe sąograniczone, no i nie sposób uczyć się z każdej książki, recenzje redakcji mają pomóc Wam w wyborze idealnego podręcznika. Chociaż przyznane oceny i odczucia autora są subiektywne, poprzez publikowane recenzje chcemy dostarczyć Wam nieco więcej informacjiniż opisy marketingowe.

W tym tygodniu pod lupę bierzemy FCE Use of English 1, Virginii Evans, wydawnictwa Express Publishing.


pod lupą redakcji: fce use of english 1


Szata graficznapod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1

Szata graficzna podręcznika to najczęściej jedna z pierwszych cech, na jaką zwracamy uwagę. Znaczenie ma ogromne, ponieważ przerobienie większości rozdziałów i ćwiczeń oznacza wiele godzin pracy z książką. Dlatego wszystkie elementy powinny być bardzo uważnie przemyślane, a więc kolorystyka, wielkość czcionki, wyróżnienia ważniejszych partii materiału etc. Dobra szata graficzna nie męczy oczu, ani nie odwraca uwagi od istotnych informacji. Jest neutralna.

W przypadku tego podręcznika ktoś się trochę zagalopował. Być może chodziło o to, aby był bardziej młodzieżowy, nie mniej jednak w tym przypadku trochę przesadzono.Tło różnych partii materiału jest mocno kolorowe -dominuje niebieski, żółty i zielony, czcionka jest dość duża a poszczególne partie materiału są ułożone bardzo blisko siebie, tak jakby ktoś chciał zmieścić jak najwięcej treści na poszczególnych kartkach książki. Całość jest dość toporna, ciężka. Dużo lepiej pracuje się z książkami, których rodziały zadrukowane są na białym tle i to nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim ze względu na oczy i wzrok, które szybko się męczą.

Merytoryka pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1

Sięgając po ten podręcznik zmierzycie się z następującymi zagadnieniami: Modals, The Infinitive/-ing form/ Participles, Tense forms, Clauses / Linking words, Adjectives / Adverbs / Comparisons, Passive Voice / Causative Form, Reported Speech, Conditionals / Wishes / Unreal Past, Nouns/ Articles, Emphatic Structures / Inversion, Determiners / Pronouns, Questions / Short Answers.

Każde z zagadnień jest poprzedzone wstępem wyjaśniającym zastosowanie i opatrzone przykładami użycia. Natomiast na końcu każdego rodziału znajdziecie sekcję z phrasal verbs, które każdy na poziomie średniozaawansowanym powinien obowiązkowo znać.

Pod względem merytorycznym podręcznik spełnia swoje zadanie na wysokim poziomie i rzeczywiście jest on godny polecenia dla osób przygotowujących się do egzaminu First Certificate in English. Na pewno nie wyczerpuje tematu gramatyki w całości, nie mniej jednak pozwala opanować obowiązkowena egzaminie minimum. Autorce udało się uniknąć zamieszania poprzez wprowadzanie dużej ilości słówek co widać nawet na pierwszy rzut oka, skupia się na gramatyce, realizując cel podręcznika. Forma ćwiczeń odpowiada formie ćwiczeń, z którymi zmierzycie się podczas egzaminu. Przy rozsądnym zaplanowaniu nauki, jesteście w stanie przerobić cały podręcznik w ciągu jednego semestru.

Na każdy z rodziałów przypada podwójna partia ćwiczeń. Rozwiązując ćwiczenia z pierwszej części uczeń ma za zadanie przećwiczyć poznane zagadnienie, natomiast rozwiązując ćwiczenia drugiej części uczeń ma za zadanie utrwalić poznany materiał. Średnio na każde zagadnienie przypada ok 20 ćwiczeń. A jak wiadomo to praktyka czyni mistrzem, nie formułki i wyjaśnienia.

Ale żeby nie było za łatwo, co dwa rodziały napotkanie Practice test, który ma pomóc w oszacowaniu stopnia, w jakim opanowaliście materiał.

Zdecydowanie brakuje klucza, który należy dokupić oddzielnie. Bez tego, zwłaszcza podczas samodzielnej nauki i bez wsparcia lektora, ta książka jest bezużyteczna.

Wyjaśnienie zagadnień pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1

Właściwie można powiedzieć, że zagadnienia wyjaśnione sądosłownie w kilku zdaniach i bez zbędnego owijania w bawełnę autorka podaje same konkrety,czylikrótko mówiąc: co?, po co? i dlaczego? :) Dla nas to jednak za mało, czegoś w tym wszystkim zabrakło. Osobie, która, z jakiś względów,po raz pierwszy spotka się z danym zagadnieniem, na pewno trudno będzieje zrozumieć, bez dodatkowych wyjaśnień z innych książek. Chociaż trzeba oddać sprawiedliwość, że w wyjaśnieniach znajduje się wszystko to, co być powinno i na pewnodla wielu uczniów ta treściwa forma będzie w sam raz.

Materiały dodatkowe pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1

Za materiały dodatkowe przyznajemy cztery gwiazdki. Na końcu podręcznika czeka na Was miła niespodzianka w postaci przykładowych testów do rozwiązania a także załączników z listą wyrażeń i zwrotów, jakie pojawiły się wrozdziałach. Znajdziecie tam: Verb, Adjectives, Nouns with Prepositions,Prepositional Phrases oraz Word Formation, trochę jak ściągawka dla leniwych -mając listę zwortów i wyrażeń można wykuć je na pamięć... My to akurat odradzamy, ponieważ kluczowe jest ich poprawne zastosowanie i użyciew różnym kontekście, a tego możnanauczyć się tylko rozwiązując zadane ćwiczenia.

Cena pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1

Cena jest dość wysoka, ponieważ za przyjemność obcowania zFCE Use of English 1 musicie zapłacić ok 60zł. Naszym zdaniem cena nie powinna przekroczyć 45zł, mimo wszystko jest za mało ćwiczeń i testów do rozwiązywania, żeby kosztowała ponad 60zł.

Podsumowanie

Szata graficzna           pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1


Merytoryka                  pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1

Wyjaśnienie zagadnień pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1


Materiały dodatkowe     pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1

Cena                            pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1


Pomimo wąskiej specjalizacji podręcznik nie powinien być jedynym do opanowania gramatyki, ale stanowi godne polecenia uzupełnienie w nauce. Duży plus za ilość ćwiczeń, choć mogłoby być ich nieco więcej. Na pewno jest to pozycja idealna do powtórzenia i utrwalenia materiału, ale z nauką od podstaw może być trudno.

Przeczytaj także recenzje:Grammar Vocabulary Practice B2
Język angielski. Słownictwo. Tematyczny zbiór ćwiczeń 1