Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika English vocabulary in use. Pre-intermediate and intermediate

data publikacji: 2012-06-19

Seria "English vocabulary in use" została wydana po raz pierwszy w 1997 roku i od tamtej pory zyskała rzeszę lojalnych czytelników. Samo wydawnictwo Cambridge University Press cieszy się ogromnym zaufaniem uczniów i lektorów języka angielskiego z całego świata, dlatego tym bardziej wszelkie publikacje tego wydawnictwa, zwłaszcza te przygotowujące do egzaminów Cambridge są cenione i regularnie polecane młodszym pokoleniom. Od ukazania się pierwszego wydania, seria zdążyła przejść lifting szaty graficznej oraz treści, bazując na tym, by ćwiczenia i wprowadzany materiał był stale na najwyższym merytorycznym poziomie oraz aktualizowany względem stale zmieniającego się otoczenia.

English Vocabulary in Use Pre-intermediate & Intermediate
Wydawnictwo Cambridge
Książka z płytą CD
262 strony

Szata graficzna   pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1

Szata graficzna w mojej ocenie jest bez zarzutu. Utrzymana w bardzo przyjemnej kolorystyce zielonego, niebieskiego i żółtego z białymi dodatkami. Okładka miękka, papier biały, gładki, lekkopołyskujący. Unity zaznaczone są kolorem fioletowym. W środku dużo prześwitów i światła. Niestety, poza ogólnymi wrażeniami, które są bardzo pozytywne, minus za brak wystarczającego miejsca na notatki. Pomimo tego, że podręcznik jest niestandardowych wymiarów, kartki zadrukowano maksymalnie z każdej strony nie zostawiając miejsca na własne notatki. A takie miejsce bardzo by się przydało, ponieważ niemal w każdym rozdziale natrafimy na haczyk wart podkreślenia, wyjaśnienia i zapamiętania.

Merytoryka  pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 Pomysł na merytorykę bardzo mi się podoba. Dostajemy książkę, która skupia się na niuansach językowych i uzupełnia braki podręczników kursowych bądź uzupełniających. 100 unitów, z których każdy zawiera od kilku do kilkunastu mniejszych podrozdziałów,przeprowadzi nas przez następujące zagadnienia:

Ogólne:
Learning (wskazówki wspierające naukę z podręcznika, by stała się maksymalnie efektywna), Word formation, Phrase building, Parts of speech (social problems), Connecting and linking

Tematy:
The world around us, People, Daily life, Work, Leisure and entertainment, Communication and technology, Social corners, Tourism, National concepts, Varieties of English.

W dodatkach znajdziecie:
Answer keys, Phonemic symbols, Pronunciation problems, Index, Acknowledgements.

Przerobiwszy każdy z rozdziałów nauczymy się poprawnego stosowania zwrotów i wyrażeń w codziennych sytuacjach. Autorzy dużą wagę przyłożyli do poprawnego stosowania słów, stosownie do sytuacji, by uniknąć nieporozumień kontekstowych. Dostajemy maksimum wiedzy w pigułce, przy minimum nudnej gramatyki. Dlatego osoby, które oczekują, że przy wsparciu tej publikacji podszlifują znajomość gramatyki - mogą się rozczarować. Tej tutaj jest jak na lekarstwo. Za to polecam serię Grammar in use.

Minus za zbyt mało ćwiczeń. Na rozdział przypada od 3 do 5 krótkich ćwiczeń, co jest zdecydowanie za mało. Również wczęści poświęconej dodatkom autorzy się nie postarali i nie dołączyli żadnego bonusowego zestawu ćwiczeń, choćby na zasadzie powtórki całości.

Wyjaśnienie zagadnień   pod lupą redakcji: fce use of english 1pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1


Wyjaśnienie zagadnień rozczarowuje. Teoretycznie jest to książka dla osoby na poziomie Pre-intermediate & Intermediate. Moim zdaniem, osoba na poziomie pre-intermediate, bez wcześniejszej rozgrzewki, regularnie ucząca się języka, np. na kursach bądź z lektorem, będzie miała trudności ze zrozumieniem danej partii materiału. Poszczególne zagadnienia nie są jakoś sumiennie przedstawione i wytłumaczone, raczej przedstawiono je dość lakonicznie w kilku zdaniach, tak ogólnie wyjaśniając zasady użycia. Wygląda na to, że autorzy wyszli z założenia, że uczeń ma te zasady wykuć na pamięć niż na zrozumienie.

Materiały dodatkowe  pod lupą redakcji: fce use of english 1    Materiały dodatkowe, oprócz płyty, bardzo rozczarowują. W zasadzie przyznana gwiazdka jest za płytę CD. W podręczniku, pomimo takich rozdziałów jak: Answer keys, Phonemic symbols, Pronunciation problems, Index, Acknowledgements nie znajdziecie nic co stanowiłoby wartość dodaną w procesie nauki. Nie ma tabel z linking words czy phrasal verbs ani prepositions, nie ma nawet tabeli z czasami. Właściwie nie ma nic wartościowego. W sumie, autorzy mogli ograniczyć się tylko do odpowiedzi do ćwiczeń, ponieważ w przypadku tej książki to jedyny przydatny dodatek.  


Cena  pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1 59zł  to cena dość wysoka, ale biorąc pod uwagę wielkość książki (zasłużoną) i merytorykę, pomimo minusów, warto zapłacić tę kwotę za ten podręcznik. Jakby nie patrzeć, 100 unitów, które zawierają samą esencję, sprawiają, że podręcznik stanowi godną polecenia pozycję w domowej biblioteczce.

 

Podsumowanie


Szata graficzna             pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 

Merytoryka                   pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 

Wyjaśnienie zagadnień  pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 

Materiały dodatkowe      pod lupą redakcji: fce use of english 1 

Cena                             pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1

Osobiście lubię polecać tę książkę osobom, które chcą w szybki sposób powtórzyć pewną partię materiału. Powtórka jest tym bardziej przyjemna, ponieważ spokojna i stonowana kolorystyka szaty graficznej bardzo wspiera awręcz zachęca do pracy z tą książką. Na pewno nie polecam jej osobom, które oczekują tego, że nauczą się różnych trików językowych albo jakoś szczególnie wzbogacą swoje słownictwo - niestety nie. Słówka, które znajdziecie w poszczególnych rozdziałach, są słówkami popularnie stosowanymi w konkretnej sytuacji, raczej podstawowymi, nic wyszukanego czy zaawansowanego.