Pod lupą redakcji: Recenzja podręcznika A good turn of phrase

data publikacji: 2013-02-15

Nauka idiomów, phrasal verbs czy prepositional phrases jest trudna na każdym poziomie, bez względu na to, czy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z językiem angielskim, czy jesteśmy już na poziomie zaawansowanym - i tak jest trudno okiełznać nowe wyrażenia, zapamiętać te poznane wcześniej i sprawić, by się nam nie myliły.

Dlatego książka "A good turn od phrase" może być dla Was ciekawą pomocą naukową. Mój egzemplarz jest dość stary, to wydanie z 2000 roku, ale nie sądzę, żeby zawartość merytoryczna podręcznika bardzo zmieniła się od tego czasu, a w księgarniach znajdziecie nowsze, aktualniejsze wydanie. Mimo to, postanowiłam opisać Wam tę książkę, ponieważ uważam, że zasługuje na uwagę. Nawet w swojej starszej wersji. 

"A good turn of phrase" by James Milton, Bill Blake, Virginia Evans

Wydawnictwo Express Publishing

103 strony.

Typ podręcznika: Student's book. 

Szata graficzna   pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1

Szata graficzna pod względem kolorów to jest ciemna. Zastosowano połączenie granatu, zieleni i koloru żółtego - w sumie nie wiem, dlaczego? Ten zabieg akurat, być może za sprawą ciemnych odcieni, nie powoduje tego, że podręcznik będzie rzucał się w oczy na tle pozostałych pozycji.

Również układ i rozmieszczenie ćwiczeń w środku rozczarowuje. Jest ich dużo, bardzo dużo, i w dodatku są ściśnięte jeden obok drugiego, nie pozostawiając miejsca na własne notatki. Trochę sprawiają wrażenie upchniętych na siłę, jakby projektant chciał bardzo zaoszczędzić na miejscu. A szkoda, dlatego że przy tak trudnym temacie do nauki im więcej miejsca do robienia notatek, tym lepiej.  

Merytoryka   pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 

"A godd turn of Phrase" składa się z 16 rozbudowanych rozdziałów. Niestety, nie ma klucza tematyczego informującego o tym, na jakiej podstawie przyporządkowano materiał do poszczególnych rozdziałów. Jedno jest pewne, jeśli przetrwacie i stoczycie każdą z 16 bitw, wygracie tę wojnę. Pokusiłam się o przeliczenie nowych słówek, wyrażeń i zwrotów, które poznacie w ramach każdego z roziałów. Imponujące, sami zobaczcie:

unit 1 - 31, unit 2 - 32, unit 3 - 28, unit 4 - 32, unit 5 - 29, unit 6 - 32, unit 7 - 28, unit 8 - 29, unit 9 - 30

unit 10 - 35, unit 11 - 34, unit 12 - 29, unit 13 - 31, unit 14 - 34, unit 15 - 30, unit 16 - 31

Jeśli dobrze liczę, to przyjemność nauki z tym podręcznikiem zaowocuje czynną znajomością ponad 400 nowych zwrotów i wyrażeń. Niezły wynik, prawda?

Każdy z rozdziałów to ok. 13 ćwiczeń różnego typu, które zmuszą Was do wytężonej pracy. Bardzo fajnie, że autorzy pomyśleli o tym, aby dołączyć do podręcznika Glossary. Ten dodatek zbiera wszystkie wyrażenia, które pojawiają się w poszczególnych rozdziałach, a każde wyrażenie jest wyjaśnione osobną definicją. Na samym końcu jest jeszcze bonus w postaci listy Prepositional Phrases.

Niestety brak klucza, w którym można sprawdzić swoje odpowiedzi, dlatego zanim przystąpicie do rozwiązywania ćwiczeń, postarajcie się o klucz z odpowiedziami. Wtedy Wasza praca nie pójdzie na marne.

Wyjaśnienie zagadnień  pod lupą redakcji: fce use of english 1 

Podręcznik składa się z ponad 400 ćwiczeń, mających na celu pomoc w utrwaleniu zastosowania zwrotów i wyrażeń, w rozdziałach nie ma wyjaśnienia użycia. Można tylko posiłkować się Glossary, dołączonym na końcu podręcznika. Cóż, nie jest to podręcznik typu self-study, więc autorzy założyli, że pracować z nim będą przede wszystkim uczniowie wspierani przez lektorów. 

Materiały dodatkowe  pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1 

 W zasadzie w tej kategorii nie mam się do czego przyczepić - jest lista zwrotów i wyrażeń wprowadzonych w każdych z rozdziałów, jest ich słownikowe wyjaśnienie, jest nawet lista Prepositional Phrases. Brakuje klucza z odpowiedziami do świczeń i miejsca na notatki. Dlatego nie mogę przyznać pełnych 5 gwiazdek.  

Cena    pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1   pod lupą redakcji: fce use of english 1

Cena moim zdaniem zasługuje na najwyższą notę z tego względu, że za ok 65zł możecie kupić komplet, a więc zarówno Student's book, jak i Teacher's book, co rozwiąże problem braku wyjaśnień oraz klucza z odpowiedziami. Pamiętajcie, że dokupienie podręcznika dla nauczycieli często wiąże się z dodatkowym bonusem w postaci dodatkowych ćwiczeń, dlatego uważam, że warto pokusić się o ten zestaw.  

Podsumowanie

Szata graficzna            pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 

Merytoryka                   pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 

Wyjaśnienie zagadnień  pod lupą redakcji: fce use of english 1 

Materiały dodatkowe      pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1 

Cena                            pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1

"A good turn of Phrase" nie jest podręcznikiem typu self-study w związku z czym przerobienie materiału będzie wymagało od Was konsultacji z lektorem lub dokupienie klucza z odpowiedziami. Ten podręcznik to same ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia, w dodatku dość trudne, więc bez zestawu z odpowiedziami się nie obejdzie. Prawdopdoobnie nie obejdzie się również bez sporadycznych konsultacji, być może na którymś forum dla nauczycieli języka angielskiego, nie wiem. Nie mniej jednak zapewniam Was, będziecie mieli wiele pytań, zarówno do konstrukcji ćwiczeń, jak i do zastosowania zwrotów i wyrażeń, z którymi spotkacie się w trakcie nauki.

Ale mimo to nie poddawajcie się i wytrwajcie a na koniec spotka Was nagroda. Nagroda w postaci oswojonych i okiełznanych idiomów orz wyrażeń, trudnych dla tego poziomu językowego. Ale czego nie robi się dla płynnego mówienia i rozumienia za granicą? :)