Pod lupą redakcji: Niezbędnik angielski. Przyimki i wyrażenia z przyimkami

data publikacji: 2013-08-21

"Niezbędnik Angielski. Przyimki i wyrażenia z przyimkami" to cieniutka książeczka wydana przez wydawnictwo LINGO. Cieniutka, ale, jak się później okazało, bardzo treściwa. Sięgnęłam po to opracowanie z dwóch powodów. Po pierwsze: bardzo kibicuję polskim anglistom, przygotowującym różne opracowania, wspierając w ten sposób nas, uczniów, w pokonaniu zawiłości jęzka angielskiego. Po drugie dlatego, że, jak pisałam w recenzji serwisu help2say, wolę podręczniki, które koncentrują się na wybranej partii materiału i omawiają je od deski do deski, od tych wielgachnych tomiszczy, prześlijgujących się pobieżnie przez różne tematy.

Pomimo informacji na okładce, mówiącej o tym, że książka jest dedykowana osobom przygotowującym się na przykład do egzaminu Cambridge (FCE, CAE) to nie znajdziecie w niej typowych form ćwiczeń, jakie pojawiają się na egzaminie. Musicie pamiętać, że pracując z nią, powtórzycie materiał, ale nie znajdziecie w nim wskazówek do egzaminu.   

 "Niezbędnik Angielski. Przyimki i wyrażenia z przyimkami", Anna Treger, 100 stron, wydawnictwo LINGO.

 http://2learn.pl/img/55.png

 

Szata graficzna

star star    

Cóż, pomimo ogromnego tytułu i rzucających się w oczy haseł o przyimkach, przekonujących do zakupu tej książki, okładka jest brzydka i bez pomysłu. Powiedziałabym, że już od dawna nie projektuje się okładek w takim stylu. Mam nieodparte wrażenie, że osoby projektujące i zatwierdzające tę okładkę, kompletnie nie miały na nią pomysłu. Ale, na szczęście, okładka to tylko dodatek, środek naprawdę przychodzi na ratunek.

Na szczęście dla czytelnika autor odłożył swoją ułańską fantazję na półkę i decydując się na minimalistyczny styl, dokonał słusznego wyboru. Jedynym użytym kolorem, pojawiającym się na każdej kartce jest zielony. Zielony zaznacza rozdział, zielony zaznacza ważne dla czytelnika informacje, zielony zaznacza tłumaczenia. Bardzo fajnym pomysłem jest zastosowanie pogrubień, wyróżniających angielskojęzyczne zwroty i wyrażenia. Ogromnym plusem jest to, że na kartkach książki można swobodnie robić notatki, ponieważ jest dużo wolnego miejsca i prześwitu. Przyznaję, że dobrze pracowało mi się z tą książką. Żadne zbędne zdjęcia czy znaczniki nie rozpraszały mojej uwagi.

Merytoryka

star star star star star

Decydując się na pracę z tą książką nie powinniście się rozczarować. W pierwszym rozdziale będziecie mieli okazję rozwiązać krótki test i sprawdzić swoją wiedzę o przyimkach. Jest tak skonstruowany, że jego wyniki dadzą wam wskazówkę na czym powinniście skoncentrować się podczas nauki zagadnień omówionych w tej książce. Bardzo fajnym pomysłem jest to, że każdy przykład opatrzony jest numerem rozdziału, w którym omawiany jest dany przykład i jeśli w teście udzieliliście błędną odpowiedź to szybko dowiecie się w czym tkwi błąd.

Drugi rozdział przeprowadzi was przez charakterystykę przyimków pod względem budowy. Wiemy już, ze przyimki dzielą się na proste - at, in, on, of, with, for, above, off i złożone z jednego lub z dwóch wyrazów. Ten rozdział pomaga czytelnikowi bardzo przejrzyście ułożyć sobie wiedzę o przyimkach w głowie. Rozdziały 3 i 4 wskazują na miejsce i stosowanie przyimków. I to jest wielka kopalnia wiedzy! Natomiast rozdział 5 dostarcza nam listę przyimków po ważniejszych częściach mowy. W 6 rozdziale zmierzycie się z pewnym problemem, mianowicie razem z autorem opowicie o różnicach między przyimkami a czasownikami złożonymi (phrasal verbs). Rozdział 7 to rozdział z wyczekiwanymi ćwiczeniami a 8 to klucz do odpowiedzi.

Rewelacyjnym pomysłem było dodanie rozdziału 9 a w nim quiz :) jak wiecie, uwielbiamy quizy! te na papierze również. Quzi z rozdziału 9 to wskazówka dla was o tym czy właściwie opanowaliście materiał. A na zakończenie rozdział 10, w którym słowniczek kontekstowy przyimków w pigułce będzie stanowiła dla was w przyszłości nieocenioną pomoc, gdy trzeba będzie coś szybko sprawdzić.  

Wyjaśnienie zagadnień

star star star 

Wyjaśnienie zagadnień jest 'słownikowe' - to moje osobiste określenie na styl wyjaśniający zagadnienia w sposób bardzo zwięzły, czasami aż za bardzo. Ale, zgodnie z hasłem na okładce, to książka dla uczniów na poziomie co najmniej średnio zaawansowanym, a więc nie ma potrzeby omawiać każde wyrażenie, każdy przyimek i każdy zwrot osobnym elaboratem. Praca z tym podręcznikiem ma mieć charakter raczej powtórkowy. Jeśli potrzebujecie podstaw - skazani jesteście na podręcznik dla początkujących.  Nie mniej jednak nie mogę przyznać więcej gwiazdek, byłoby to niesprawidliwe względem wcześniejszych recenzji.

Materiały dodatkowe

star  star  star

O quizie wspominałam wyżej i o słowniczku, ale w tym miejscu warto również wspomnieć o miejscu na notatki. Na końcu książki są dwie strony zaplanowane i przeznaczone na różne zapiski.

Cena

pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1

Za swój egzemplarz zapłaciłam 19.90zł i to cena naprawdę warta tej książki. Za niecałe 20 złotych dostaniecie przyimki w pigułce, które gwarantuję wam, że pojawią się na egzaminie. Czy to maturalnym, czy fce. Ale pojawią się na pewno :)  

Podsumowanie

Szata graficzna

star star   

Merytoryka

star star star star star 

Wyjaśnienie zagadnień

star star star  

Materiały dodatkowe

star star star 

Cena

pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1 pod lupą redakcji: fce use of english 1  pod lupą redakcji: fce use of english 1 

Przeczytaj także:

 Recenzje podręczników i pomocy naukowych do nauki języka angielskiego