Plan nauki na dobry początek

data publikacji: 2011-10-21

W świecie chaosu i wielozadaniowości, do której jesteśmy przyzwyczajani już od najmłodszych lat, potrzebny jest plan. I chociaż można popaść w skrajność, ponieważ zaplanować można wszystko, począwszy od planu dnia, po plan spacerów z psem, czy zakupów w drodze na imieniny do cioci Krysi. Jednak, jeśli się głębiej zastanowimy, to każdy, choćby najbardziej niezorganizowany człowiek świata, planuje swoje działania. To samo znajdziecie w poradnikach, w których autorzy radzą jak zrobić coś efektywnie i z sukcesem.

Zalet planowania jest wiele, dla mnie najważniejszą jest to, że dzięki dobremu zorganizowaniu i ułożeniu planu dnia, jestem w stanie wykonać wszystkie swoje obowiązki wynikające z dnia codziennego oraz wygospodarować trochę czasu zarówno na naukę, jak i inne przyjemności. Dzięki temu wieczorami kończę dzień z poczuciem dobrze wykonanej pracy a bilans miesiąca jest zawsze pozytywny.

Sposobów na zorganizowanie sobie nauki jest wiele, i jak wszystko w naszym życiu, również nauka musi pasować do nas samych, do trybu życia, do uosobienia i preferencji. Na przykład są osoby, które bardzo szybko nudzą się podczas odsłuchiwania podcastów w języku obcym, audiobooków czy innych multimedialnych materiałów. Niestety, w nauce języka obcego, rozumienie ze słuchu ma ogromne znaczenie i nijak nie można pominąć tej czynności. Najczęściej takie osoby skupiają się na materiale dopiero wtedy, gdy otrzymają konkretne polecenie, na przykład: odsłuchując materiał, jednocześnie czytają jego transkrypcję, albo przygotowują się do serii ćwiczeń, które będą musiały rozwiązać po odsłuchaniu podcastu.

Dlatego połowa sukcesu to dobrze wsłuchać się w siebie i określić swoje możliwości. Zakładam, że na tym etapie dobrze wiesz dlaczego chcesz nauczyć się języka obcego, masz ku temu mocny powód i jesteś silnie zmotywowany do ciężkiej i długotrwałej pracy, by dopiąć swego i osiągnąć sukces. Super! Let's the show begin!

Planowanie planu jako pomoc w nauce dla samouków :)

A teraz spróbuj odpowiedzieć na pytania pomocnicze, zawarte w tabeli poniżej. Pod tabelą znajdują się podpowiedzi, które pomogą Ci w lepszym ułożeniu odpowiedzi.  

Pytanie  Odpowiedź - przykładowe odpowiedzi
1. Ile czasu w skali tygodnia mogę przeznaczyć na naukę?    zamierzam uczyć się w każdy poniedziałek, środę  i czwartek o tej samej porze, czyli 7.00-8.30 rano. Powtórki będę robić w każdy piątek o 7.00-8.30, sprawdzając postępy danego tygodnia.
2. Na czym Ci najbardziej zależy?  
3. Z jakich materiałów zamierzasz korzystać?  
4. Jak zamierzasz sprawdzać swoje postępy w nauce?  
5. Nagroda :)  

Podpowiedzi:
1. W myśl zasady, że im więcej czasu, tym lepiej. Żeby nauka miała sens, wyznacz przynajmniej trzy dni w tygodniu - dwa dni na naukę, trzeci dzień na powtórzenie materiału. W tym miejscu wskaż konkretne dni oraz godziny, np. wtorki w godzinach 8.00-10.00 i środy 18.00-19.30, powtórki w piątki, godz. 10.00-11.00

2. Zazwyczaj ucząc się języka obcego największy nacisk chcemy położyć na te obszary, z których jesteśmy najsłabsi, np. gramatyka lub słownictwo. W tym miejscu doprecyzuj to, na czym najbardziej Ci zależy

3. W pytaniu trzecim chodzi o wybranie podręczników, wskazanie stron internetowych lub programów multimedialnych, z których będziesz korzystać podczas samodzielnej nauki. Radzę ograniczyć się dominimum, tzn. maksymalnie dwa podręczniki typu self-study, ewentualnie w przypadku kursowych postaraj się koniecznie o klucz z odpowiedziami do nich, dwie lub trzy strony internetowe z ćwiczeniami oraz testami. Zbyt duża różnorodność pomocy wprowadzi chaos i niebezpiecznie zwiększy presję czasu i ogromu pracy do wykonania.

4. Oprócz powtórek wyznacz sobie przynajmniej dwa dni w miesiącu, które w pełni poświęcisz na rozwiązanie dużej ilości ćwiczeń i testów, tematycznie powiązanych z tym zakresem nauki, który właśnie przerabiasz. Tylko wtedy jesteś w stanie oszacować skuteczność przyjętej metody nauki i sprawdzać postępy.

5. Na poczatku miesiąca zdecyduj o nagrodzie. Dowolność dowolna, ważne, żeby ta nagroda była rzeczywiście czymś, co lubisz i na czym ci zależy. Wyznacz próg punktowy do osiągnięcia w teście końcowym, dzięki któremu będziesz wiedzieć, czy faktycznie w danym miesiącu należy ci się nagroda. Grunt to uczciwość wobec samego siebie.  

Rysujemy tabelkę

Udzieliwszy odpowiedzi na pytania, można zabrać się do tworzenia planu lekcji. Plan lekcji, jak to plan, ma postać tabelki i jest najmniej skomplikowanym planem lekcji, z jakim kiedykolwiek się spotkałam. Oczywiście, możesz wykorzystać do tego celu tradycyjne plany lekcji, lub wydrukować je z z internetu. Można też użyć kalendarza z widokiem na cały miesiąc na jednej stronie. Wybór dowolny, zależny od osobistej pomysłowości i kreatywności. W tym miejscu chcę jedynie zaszczepić pewną ideę, którą potem dowolnie przekształcicie według własnego uznania i potrzeb. W miejce X można wpisać tytuł wybranego rozdziału, numer ćwiczenia lub tytuły plików audio. 

Tabela nr 1

Plan nauki na dobry początek

Oto inny sposób rozplanowania materiału.

Tabela nr 2

Plan nauki na dobry początek

Generalnie wszystko zależy od waszej inicjatywy i uczciwego wobec siebie podejścia. Zamiast X można wpisywać konkretne tytuły rozdziałów, zamiast konkretnych dat, można wpisywać tylko numer tygodnia i ogólnie opisać materiał do przerobienia. Tabele mogą być mniej lub bardziej szczegółowe. Ważne, żebyście sumiennie na nich pracowali i traktowali je jako swych sprzymierzeńców.

Trudne początki


Początki są zawsze trudne, więc nie bądźcie wobec siebie zbyt surowi. Na początek planujcie mniejsze partie materiału, traktując to jako rozgrzewkę, aż dojdziecie do momentu, w którym te cotygodniowe zajęcia wejdą w nawyk. I uzupełnianie tabelki, i organizowanie powtórek oraz testów a także nagrody - wszystko to z czasem stanie się "must have" waszej codzienności. 

Napisz do mnie :)

Opisz swój system - chętnie poznam inne wspaniałe metody nauki języków obcych.

Zobacz także:

Nauka języka obcego - od czego zacząć?