Od czego zacząć przypominanie języka obcego?

data publikacji: 2013-09-11

Kilka dni temu nasza czytelniczka przysłała mi wiadomość z pytaniem: od czego zacząć przypominanie języka obcego? Akurat w jej przypadku chodziło o język hiszpański, ale po namyśle zdecydowałam się przygotować dla was krótką notkę i podzielić się moim doświadczeniem w tym temacie. Ja też niejednokrotnie musiałam sobie przypominać różne partie materiału, choć byłam w o wiele łatwiejszej sytuacji niż osoby, które po latach przerwy w nauce języka obcego w zasadzie zaczynają oswajanie się z tym językiem na nowo. Podczas nauki języka obcego należy pamiętać o tym, że kluczowa jest regularność oraz o tym, że jeśli nie posługujesz się tym językiem na co dzień, na przykład w kontaktach z przyjaciółmi za granicą, bądź w pracy, tylko stykasz się z nim od czasu do czasu przy okazji audycji w radio, fajnego programu w bbc czy książki napisanej w oryginale, to musisz pamiętać o regularnych powtórkach, inaczej zdobyta dotychczas wiedza szybko się ulotni i odejdzie w zapomnienie. Nie bez powodu mówi się o zjawisku biernej i aktywnej znajomości języka obcego. Ale o tym kiedy indziej.

Na początek polecam lekturę tekstu: od czego zacząć naukę języka obcego? Ten tekst potraktujcie jako rozgrzewkę, aby pobudzić was do działania i pomóc spojrzeć na zagadnienie w szerszym kontekście.

Mówimy o przypomnieniu sobie języka obcego, którego uczyliście się jakiś czas temu i z różnych przyczyn przerwaliście naukę. A teraz do niej wracacie. I fajnie. Ale bez względu na to, na jakim byliście poziomie, czeka was bardzo dużo pracy, która będzie wymagała od was wysiłku, zaangażowania i systematyczności. A do tego potrzebny jest przede wszystkim czas, motywacja i trochę grosza na podręczniki, ewentualnie na bilet komunikacyjny po to, by dostać się do biblioteki British Council i wypożyczyć niezbędne materiały.

Rozwiąż test

Bez względu na to, czy dopiero zaczynacie naukę po długiej przerwie, czy tylko chcecie odświeżyć wiedzę, rozwiążcie test. Testy są dostępne w zasadzie na stronach internetowych każdej szkoły językowej bezpłatnie. Zazwyczaj składają się ze 100 pytań, głównie gramatycznych. Teoretycznie pomagają określić w przybliżeniu poziom opanowania języka, ale w praktyce lubię je za to, że pokazują nam luki w edukacji, albo jak kto woli, obszary, które zapomnieliśmy. Tylko jeśli wypełniamy ten test samodzielnie, musimy uzbroić się w cierpliwość i przy pomocy kartki i ołówka do bieżącego notowania, uczciwie go rozwiązać.

Na co zwracać uwagę i jak poradzić sobie z testem?

Przede wszystkim zanotujcie wszystkie przykłady, w których udzieliliście błędnych odpowiedzi. Niektóre testy pokazują odpowiedź od razu ze wskazaniem na poprawną odpowiedź. Jeśli traficie na test, ktory pokazuje wyniki sumaryczne na końcu, to wystarczy, że skorzystacie z pomocy forumowiczów na forum językowym - opublikujcie w poście zdania, z którymi mieliście problem i odpowiedzi, których udzieliliście, a forumowicze na pewno przyjdą wam z pomocą. Tylko uwaga - nie oczekujcie, że rozwiążą za was te ćwiczenia. Najpierw musicie zrobić to sami. Czyli, podajecie własne odpowiedzi i pytacie dlaczego jest źle. Oni wtedy chętnie odpowiadają. Ale jeśli opublikujecie ćwiczenia i nic nie dacie od siebie w zamian, tylko będziecie oczekiwali gotowca - zapomnijcie. A tym samym nie ruszycie z miejsca. Bo, albo zarzucicie pomysł o przypomnieniu sobie języka w ogóle, albo ostatecznie będziecie zmuszeni do całkowitej samodzielności. Co mocno wydłuży czas.

Takie zadanie przede wszystkim pozwoli wam określić wasze luki a dzięki poszukiwaniu poprawnych odpowiedzi, wykonacie ogromną część pracy i zaczniecie przypominanie materiału.

Wybierz podręcznik do gramatyki

Bardzo często, gdy pada pytanie o podręcznik do gramatyki dla początkujących, wielu zaprawionych w bojach poleca serię Murphiego - English Grammar in Use. Ja, chociaż tę serię również bardzo lubię i cenię, jednak na początek mimo wszystko polecam podręczniki opracowane przez polskich lektorów. Bardzo sobie chwalę książkę, na którą trafiłam niedawno: Gramatyka angielska w tekstach, którą recenzowałam od razu po tym, jak skończyłam ją czytać. Według mnie polecenia i objaśnienia zagadnień gramatycznych oraz przykłady ich zastosowania napisane w języku obcym są trudne do zrozumienia i przyswojenia dla osób, które od dawna nie miały kontaktu z tym językiem. Poza tym, wszyscy dobrze wiemy, że gramatykę zazwyczaj traktowało się z przymrużeniem oka. Tylko ci, którzy mieli w planach maturę z języka obcego albo certyfikat, rzeczywiście opanowali tę gramatykę w stopniu co najmniej średnio zaawansowanym.

Oprócz ogólnego podręcznika do gramatyki wybierzcie również taką, która skupia się na najczęściej popełnianych przez Polaków błędach. Jestem pewna, że takie opracowanie można znaleźć w każdym języku. Ja mogę polecić również Gramatyka angielska do testów i egzaminów. Niewielkich rozmiarów książeczka, która koncentruje się na samych smaczkach językowych, o których wiele podręczników do nauki języka angielskiego zapomina i je ignoruje.

Bardzo ważne jest to, żebyście nie przesadzali z ilością książek, naprawdę na tym etapie wystarczą góra dwa podręczniki do gramtyki jeden zeszyt ćwiczeń oraz książka do słownictwa.

Wybierz podręcznik do nauki słówek.

W zasadzie i w tym przypadku polecam opracowanie polskich anglistów. Pomimo, że na przykład w przypadku języka angielskiego szalenie cenną serią jest English vocabulary in use to mimo wszystko zacznijcie o czegoś znacznie prostrzego. Wybierając książkę do nauki słówek osobiście zwracam uwagę na:

- na to, w jaki sposób jest zaplanowany materiał - czy słówka są pogrupowane tematycznie, a może stopniami zaawansowania

- na to, w jakiej formie jest przedstawiony materiał - a więc: interesuje mnie duża ilość ćwiczeń do każdego rozdziału, która pomaga w utrwaleniu materiału oraz forma tych ćwiczeń - nauka nie może być nudna! jeśli każde ćwiczenie jest typu - prawda fałsz albo przetłumacz z angielskiego na polski i odwrotnie to już na samym początku wiem, ze z nauki z takim podręcznikiem w moim przypadku nie wyniknie nic dobrego. Po prostu znudzę się tą książką w tempie błyskawicznym i będę stratna czas i kwotę pieniędzy wydaną na zakup książki

- czy autor zaplanował miejsce na notatki - takie miejsce bardzo przydaje się na końcu każdego rodzaju. W zasadzie większość słówek w słownikach opisanych jest dodatkowymi zwrotami z użyciem danego słówka i ja lubię je wypisywać podczas nauki tego słówka

- czy autor zaplanował słowniczek na końcu książki oraz testy sprawdzające stopień opanowania materiału 

Większość niestety jest nudna i oprócz słówek nic dodatkowego od siebie nie daje, ale uwierzcie mi, jak dobrze poszperacie to traficie na perełki :)  

Zrób plan nauki

To najnudniejszy, ale równie konieczny jak inwestycja w podręczniki, etap każdej nauki. Nawet w szkole funkcjonujecie według planu lekcji a nawyk planowania przyda się wam również w pracy także im wcześniej zaczniecie tym lepiej dla was ponieważ poznacie system funkcjonowania najkorzystniejszy z możliwych - wasz własny.

O tym jak zaplanować naukę obcego pisałam tutaj: Plan nauki na dobry początek i w zasadzie nic się od tamtego czasu nie zmieniło. Na jedno tylko was uczulam - bądźcie wobec siebie szczerzy! naprawdę bardzo łatwo wziąć na siebie zdecydowanie zbyt dużo, a to prosta droga do porażki. 

Mam nadzieję, ze pomogłam choć trochę uporać się z tak trudnym tematem do ogarnięcia. Zdaję sobie sprawę z tego, ze dotyczy on przede wszystkim osób, które uczą się samodzielnie, na kursach najczęściej kwalifikują was na podstawie wyników testów i rozmowy z lektorem do grupy, które teoretycznie jest poziomiem dostosowana do waszego poziomu i działacie... :)  A jeśli jeszcze macie jakieś pytania, piszcie śmiało: monika@2learn.pl