Kursy językowe ogólne a kursy językowe egzaminacyjne - wyjaśniamy różnice

data publikacji: 2012-06-12

Odkąd egzaminy potwierdzające znajomość języka obcego stały się bardzo popularnym i pożądanym produktem, szkoły językowe, chcąc nadążyć za potrzebami rynku, musiały się dostosować i zaczęły wprowadzać do swoich ofert kursy profilowane. Oprócz typowych kursów skoncentrowanych na wybranej umiejętności, tak jak na przykład kursy konwersacyjne, bądź tematyce, np. kursy biznesowe, w ofercie pojawiły się kursy egzaminacyjne. Niewątpliwie tego typu kursy są potrzebne i zapewne cieszą się dużą popularnością wśród studentów, warto jednak, przed podjęciem decyzji, dobrze przemyśleć swój wybór, ponieważ te kursy różnią się od siebie dość istotnie, a kosztują nie mało, w związku z czym, wybierając coś, co nie odpowiada naszym oczekiwaniom, bądź wyobrażeniom, możemy wiele stracić.

Każdy, kto planuje zdanie egzaminu certyfikowanego, może przygotować się do niego albo na kursie ogólnym, bądź na kursie egzaminacyjnym, tylko wcześniej warto pamiętać o tym, że:

Kurs językowy ogólny

- jeden poziom trwa przynajmniej dwa semestry (w niektórych szkołach nawet 3), czyli minimum rok do półtorej,
- podczas zajęć są wprowadzane i ćwiczone nowe zagadnienia, aktualne dla danego poziomu a umiejętności mówienia, rozumienia ze słuchu, pisania i znajomości gramatyki rozwijane,
- podczas kursu ogólnego lektor ma za zadanie wprowadzać nowe zagadnienia i słownictwo, poszerzające wiedzę studenta,

Kurs językowy egzaminacyjny

- zazwyczaj trwa jeden semestr, w niektórych szkołach dwa,
- podczas kursu przerabiane są materiały ściśle powiązane z egzaminami, np. rozwiązywane są testy z lat ubiegłych,
- podczas kursu lektor wyjaśnia przebieg poszczególnych części egzaminu i udziela wskazówek w jaki sposób radzić sobie z nimi, by zdać jak najlepiej,
- studenci ćwiczą rozwiązywanie testów na tyle szybko, by zmieścić się w czasie wskazanym dla wybranej części egzaminu,
- podczas kursu egzaminacyjnego bazuje się na posiadanej przez studenta wiedzy i szlifuje umiejętności pod konkretny egzamin, lektorzy nie wprowadzają nowych partii materiału, ani zagadnień,

Wybierając kurs ogólny warto mieć na uwadzę to, że trwa stosunkowo dłużej niż kurs egzaminacyjny, w związku z czym jeśli chcemy przystąpić do egzaminu po kursie ogólnym, trzeba uzbroić się w cierpliwość i zapisać się na egzamin dopiero po ukończeniu pełnego kursu. Ponadto, warto ten kurs wybrać również po to, by odświeżyć swoją znajomość języka i mieć pewność, że jest się dobrze przygotowanym do egzaminu. Z kolei kursy egzaminacyjne nastawione są wyłącznie na ćwiczenia pod kątem samego egzaminu. Założenie jest takie, że student, zapisujący się na wybrany kurs, ma wymaganą dla danego poziomu wiedzę i chce tylko lepiej przygotować się technicznie do samego egzaminu.

Osoby, które sądzą, że zapisując się na kurs egzaminacyjny, otrzymają wiedzę w pigułce i w przyspieszonym tempie posiądą wymagane umiejętności, rozczarują się. Nie ma nic na skróty! Dlatego, jeśli bardzo chcemy zdać egzamin na wybrany certyfikat, nie wybierajmy kursu pochopnie. Przed podjęciem decyzji warto wybrać się do kilku różnych szkół językowych, porozmawiać z lektorami, którzy podczas testu zweryfikują naszą wiedzę i doradzzą kurs najlepiej spełniający nasze oczekiwania. 

Osoby, które potrafią uczyć się samodzielnie, mogą wybrać opcję 2 w 1, mianowicie, mogą zapisać się na kurs ogólny, natomiast w domu, korzystając z materiałów do samodzielnej nauki, mogą ćwiczyć się pod kątem wybranego egzaminu. Oferta wydawnicza jest bogata w podręczniki self-study a w księgarniach roi się od testów egzaminacyjnych. Z kolei, jeśli w trakcie nauki, będziemy mieli pytania, zawsze możemy je zadać lektorowi na kursie.