Językowe combo - czterokrotnie większa efektywność nauki słówek

data publikacji: 2014-11-23

Wiele mówi się o nieefektywności nauki, wciąż poszukując złotego środka. A im dłużej rozmawiam z różnymi uczącymi się języków obcych osobami, dochodzę do wniosku, że ów złoty środek jest w nas samych i nie ma co rzucać się na różne szamańskie metody. Każda nie da nam satysfakcji, dopóki nie będzie zgodna z nami samymi. Na forach znadzieje wiele dyskusji, w których padają pytania: jak szybko nauczyć się słówek? A rozwiązanie jest banalnie proste.

Moje trzy złote zasady:

1. Wyznacz sobie cel.

Realny. Umówmy się, czasy kiedy mogliśmy skupić się na nauce od rana do wieczora z przerwą na caco dawno minęły. Teraz codzienność jest poprzetykana przede wszystkim obowiązkami - kolejne kolokwia na studiach, praca na dwa etaty, ząbkujące niemowle w kołysce. Jak masz już chwilę wolnego dla siebie to najcześćiej nauka czegokolwiek jest ostanim zajęciem o jakim marzysz :) Dlatego przestań stawiać sobie nierealne cele. Lepiej mniej a dobrze w krótkim czasie. Dlaczego o tym piszę? ponieważ to częsta pułapka, w którą wpadają szczególnie te osoby, które wracają do nauki języka po przerwie - chcemy nadrobić stracony czas, przecież jest tyle fajnych książek do przeczytania a w telewizji pojawiają się kolejne seriale, które z dumą można oglądać bez lektora. Właśnie skończyłam test - słówka z czterech języków, których uczyłam się równilegle - wnioski opiszę za kilka dni. Ale to jest właśnie pierwszy krok do sukcesu - realny cel. Nie mówię teraz o tym, żeby rzucać się od razu na dwa czy trzy języki jednocześnie. W moim teście założyłam sobie jedno słówko dziennie w czterech językach w tydzień. Jeśli masz jeden język - niech to będzie maksymalnie pięć słówek ale nie więcej.

2. Plan lekcji

Działa jak motywator. Chodziliśmy do szkoły i tam lekcje odbywały się według ustalonego planu, zawsze o tej samej porze, zawsze z tymi samymi nauczycielami. Jeśli chodziliśmy na korepetycje to też w ustalony na stałe dzień i o stałej porze. Dlaczego więc tym razem rezygnować z czegoś, do czego jesteśmy przyzwyczajeni od dziecka? Człowiek, wbrew pozorom, działa według pewnych schematów, ram, chociaż często nie zdaje sobie z tego sprawy. Dokładnie tak samo powinno być z samodzielną nauką języka obcego. Kiedyś przygotowałam dla Was tabelkę, którą swobodnie można wykorzystać do planu nauki :) Plan nauki na dobry początek zobaczysz jak szybko przyzwyczaisz się do tego, że ta godzinka czy dwie w tygodniu o stałej porze szybko staną się częścią Twojej codzienności.

3. Nie przesadzaj z materiałami do nauki

W tym przypadki im mniej, tym lepiej. Zbyt dużo książek, serwisów czy aplikacji mobilnych spowoduje chaos i niepotrzebne nerwy. Nie ma szans, żeby mając ograniczenia czasowe, przerobić każdą książkę. W gruncie rzeczy każda traktuje o tym samym ;) po prostu inaczej wygląda. Dlatego nie daj się ponieść fantazjom. Wybierz po jednej książce z każdego typu tj. jedną do gramatyki, jedną z czytankami i jedną np. do słówek, writingu czy listeningu a w planie nauki zaplanuj sobie dni, w które będziesz pracować z daną książką. Tylko w ten sposób naprawdę ruszysz z miejsca.

4. Powtarzaj jak zdarta płyta.

Krótka powrórka ostatniej lekcji, w ten sposób przekonasz się o tym, czy na pewno lekcja została zapamiętana. Druga powtórka ma polegać na powtórzeniu całego materiału z danego tygodnia.

5. Przyjemność z pożytecznym.

I pamiętaj, to ma być przede wszystkim dobra zabawa i przyjemność. Jeśli dopadnie Cię gorszy nastrój nie karz się i nie zmuszaj się do nauki. Tego dnia schowaj plan lekcji do szuflady i dla relaksu na przykład poszukaj w sieci bloga napisanego w tym języku i poprostu poczytaj o tym co lubisz. Bez napinania się i wyrzucania sobie, że nie rozumiesz połowy słówek. To nic. Nie musisz i nic złego przecież nic się nie stanie :)

Dzisiaj chciałabym Wam zaproponować odkurzenie metody starej jak świat ale niezwykle skutecznej w nauce słówek. Po wypisaniu bądź podkreśleniu nowych dla nas słówek proponuję przepisać je do tabelki i uzbrojeni w słowniki uzupełnijcie tabelkę o odmiany tego słówka.

 Combo jezykowe tabelka