Jak wykorzystać czytnik ebooków do nauki języka angielskiego?

data publikacji: 2016-04-10

Pomimo spadku czytelnictwa w Polsce (najnowsze dane raportu opracowanego przez Blibliotekę Narodową ) pokazują, że w 2015 roku zaledwie 37% Polaków przeczytało jedną książkę, podczas gdy w 2014 roku było to prawie 42%. Mało czy dużo, nie będę osądzać. Jednak, za każdym razem, gdy jadę metrem bądź autobusem i widzę kilka, czasem kilkanaście czytających książki osób zastanawiam się, na ile prawdziwe są wyniki tych raportów. Albo gdy odwiedzam księgarnie - w tych moich ulubionych zawsze są tłumy i wierzcie mi, ci ludzie nie kupują tam misiów pluszowych ;) Powstaje również pytanie, czy w tym raporcie są uwzględnione książki elektroniczne? Popularność e-booków rośnie z roku na rok i stanowią bardzo wygodną alternatywę dla książek drukowanych. Dzisiaj opiszę Wam jak korzystam z mojego czytnika ebooków w nauce języka angielskiego.

Książki czytam pasjami, ale bez przesady. Gdyby prześledzić mój profil na portalu czytelniczym, w którym gromadzę książki przeczytane w danym roku to średnio w roku wychodzi ich może kilkanaście. Gdy patrzę na blogerów, którzy czytają kilka w miesiącu, to moje wyniki są raczej bardzo przeciętne, ale też nie dajmy się zwariować ;)

Przed czytnikiem książek długo się wzbraniałam. Czytanie "przez szybkę", gadżet w dotyku zamiast pachnącego drukiem papieru. No i to dziwne poczucie zdrady :) ale gdy pod choinką znalazłam kiedyś Kindle PaperWhite II, i nie była to miłość od pierwszego wrażenia! - zaczęłam się powoli do niego przekonywać. Poznawaliśmy się powoli, stopniowo odkrywałam jego zalety, nagle okazało się, że są sytuacje, w których jest niezastąpiony - na przykład w komunikacji miejskiej :) Cóż, wygrał choćby ze względu na gabaryty - nie wyobrażam sobie, żebym woziła ze sobą przez całe miasto tomów sagi Diany Gabaldon (każdy średnio ok 800 stron) a czytnik spełnia się w tej roli idealnie!

Z czasem też odkryłam dodatkową zaletę mojego czytnika ebooków - stał się dla mnie bardzo pomocnym narzędziem w nauce języka angielskiego.

1. Wbudowany w czytniku ebooków słownik angielsko-angielski

Z tego co zdążyłam się zorientować, w Kindlu można zainstalować słownik angielsko-polski, ale ja tego nie robiłam. Czytając książkę po angielsku, zaznaczam słówko i dodaję je do słownika. Słownik, na bazie dodanych przeze mnie słówek, tworzy fiszki. W każdej chwili mogę wrócić do mojej kolekcji fiszek by przypomnieć sobie wszystkie słówka i je powtórzyć. Słownik angielskojęzyczny w moim Kindlu jest bardzo fajnie opracowany, słówka, które sprawdzam, zawsze oprócz definicji, podaje różne przykłady zastosowania.

Zachęcam Was do korzystania ze słowników podczas czytania - nowych słówek nie trzeba zapisywać ręcznie a dodatkowo powstające fiszki pozwolą wrócić do nich w każdym momencie. Jeśli nie macie ochoty na czytanie, możecie podczas jazdy autobusem przeczytać słówka zgromadzone w fiszkach i utrwalić sobie ich znaczenie. 

2. Dostęp do ebooków po angielsku za 0 zł (0$)

W pełni legalnie :) żeby nie było. Posiadacze Kindla, na Amazonie mogą korzystać z bogatej oferty e-booków za 0$. Trochę trudno jest się do nich dostać, ale jak już poznacie algorytm ścieżki, gwarantuję, że przepadniecie na wiele godzin przebierając w bardzo bogatej ofercie.

Jak odnaleźć e-booki za 0$?

Wchodzicie na stronę www.amazon.com -> z menu Departments wybieracie: Books and audibles ->  Kindle Books - uwaga! to ważne, żeby wybrać Kidnle Books a nie Kindle Unlimited. Kindle Unlimited to miesięczny abonament, w ramach którego macie dostęp do pewnej liczbym ebooków, w zależności od wysokości abonamentu a w tej chwili nie o to nam chodzi.

Jesteście w sekcji Kindle Books. Schodzicie w dół strony, szukając w menu po lewej stronie działu Kindle eBooks. W tym momencie pojawiają się działy tematyczne literatury. Odszukujecie swój ulubiony gatunek - ja klikam w Mystery, Thriller & Suspense. W tym momencie oczywiście pojawiają się najlepsze cenowo oferty w tym dziale, ale to jeszcze nie dla nas :)

Będąc w dziale Mystery, Thrillers & Suspense w menu po lewej stronie wybieram konkretny gatunek: Thriller. Po przeładowaniu się strony, pojawiają się propozycje książek, najczęściej według klucza "polecane". Mnie interesuje klucz cenowy od najniższej do najwyższej. Aby więc posortować książki według najtańszych, w prawym górnym rogu zobaczycie pole: Sort by.......  -> rozwijacie ptaszka :) i wybieracie opcję: Price: Low to High, akceptujecie i oferta powinna ułożyć się według ceny, a więc wszystkie książki za 0$.

Jest tylko jedno ale.

Aby móc dokonać zakupu wybranych książek, musicie mieć zarejestrowanego Kindla w Amazonie (warto to zrobić) i dostęp do sieci. Zakup przebiega błyskawicznie a po połączeniu Kindla z siecią, wszystkie zakupione ebooki lądują w menu Waszego Kindla.

Jest też pewien haczyk - zazwyczaj książki, które są prezentowane w ofercie za 0$, mają swoje kontynuacje. Niestety, za kontynuacje trzeba już zapłacić od 1$ w górę. To czy warto, zdecydujecie sami. Ja osobiście bardzo sobie chwalę takie rozwiązanie, ponieważ dzięki temu mam dostęp do legalnej oferty książek po angielsku, dzięki czemu mogę czytać w oryginale do woli. Na start polecam Wam skorzystanie jednak ze znacznie prostszego działu, tj. z działu romans ;) Wierzcie lub nie, ale w przypadku książek językowych najlepiej jest zacząć od romansideł, ponieważ pisane są zawsze bardzo prostym i nieskomplikowanym językiem. 

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi, urozmaicicie swoją naukę języka obcego.

Powodzenia! :)

Jeśli mnie lubisz, dołącz do mnie na Facebooku! :)