Ile znasz słów w języku angielskim? sprawdzamy z testyourvocab.com

data publikacji: 2013-10-30

Znajomość słownictwa z języka obcego to podstawa komunikacji. Można nie być mistrzem gramatyki, można unikać podręczników do nauki języka obcego jak ognia, ale jeśli chcemy komunikować się w wybranym języku obcym to nie zrobimy tego bez nauczenia się słów. Wiadomo. A to oznacza wiele godzin nauki i w zasadzie wkuwania na pamięć zanim te słówka zaczną żyć w naszych głowach własnym życiem.

Buszując ostatnio po sieci znalazłam prostą, ale całkiem przyjemną stronkę, która ma pomóc w sprawdzeniu tego, ile słów w języku angielskim już pamiętamy. Cóż, jak zwykle w tego typu przypadkach bywa, można bardzo łatwo się oszukać. A dlaczego? Już wyjaśniam.

Angielskiego uczę się od lat, w zasadzie nie pamiętam już jak długo i z moją nauką bywało różnie - miałam okresy intensywnej, wielomiesięcznej nauki przerywanej edukacyjnymi zastojami, podczas których wszystko, co wiązało się z tym językiem, omijałam szerokim łukiem. Sama jestem ciekawa tego, ile przez te lata nauki i stosowania języka w różnych codziennych sprawach, zapamiętałam. Dlatego jak trafiłam na tę stronę to postanowiłam, że musi zaczekać na odpowiedni moment, wszak taki test wymaga co najmniej godziny. Jakże się myliłam... Ale zacznijmy od początku.

Strona, którą dzisiaj opisuję mieści się pod adresem: www.testyourvocab.com i co ważne, udział w teście nie wymaga rejestracji konta i jest on całkowicie bezpłatny.

Na start otrzymujecie kilkanaście pierwszych słówek, obok których znajdują się boksy do zaptaszania. Chodzi o to, żeby zaznaczyć tylko te, których znaczenie naprawdę rozumiecie. W tym miejscu musicie być wobec siebie bardzo uczciwi, ponieważ chodzi o słówka, które znacie, których używacie, a nie o te, które kojarzycie. To różnica. Dobra, zaczynamy!

test vocabulary

 

Zaznaczyłam tylko pierwszą kolumnę, żeby pokazać efekt. Zróbcie tak samo a jak już zaznaczycie wszystkie słowka to wciskacie guzik "kontynuuj"

Na następnej stronie otrzymacie kolejną listę słówek, znacznie dłuższą od tej pierwszej. I tutaj też musicie powtórzyć czynność zaznaczania wszystkich słówek, które znacie.

test vocab2

 

Po zaznaczeniu wszystkich słówek z listy i kliknięciu kontynuacji, zostaniecie przeniesieni na stronę z krótką ankietą. Cztery podstawowe pytania o wiek czy płeć, których wypełnienie jest nieobowiązkowe. Ja nie wypełniłam ankiety tylko przeszłam dalej. Na ostatniej stronie ukazał się mój wynik z szacunkową liczbą słówek, które rzekomo znam...

test vocab3


 

Cóż, mam wiele wątpliwości, bo czy można oszacować znajomość słówek na podstawie kilkudziesięciu zaznaczonych słówek? Autorzy nic nie piszą o algorytmie jaki przyjęli do obliczenia tej wielkości, mi jednak pozostaje czekać na mechanizm, który w bardziej profesjonalny sposób oszacuje mój wynik. Ostatecznie otworzę słownik i będę zaptaszać ołówkiem przy każdym znajomym haśle... ale czy w dobie nowych technologii naprawdę musimy wracać do prehistorii?

Podzielcie się waszymi wynikami na naszym facebook'u :) www.facebook.com/2learnpl