Idiom Quest - wirtualna baza idiomów

data publikacji: 2012-06-20

W trakcie nauki języka angielskiego najtrudniejsze zawsze było dla mnie zrozumienie i nauczenie się idiomów. Tak po prostu jest, że czasem trafiamy w martwy punkt, z którego praktycznie nie ma wyjścia. Co wtedy? Na szkolne sprawdziany czy klasówki musiałam uczyć się idiomów, które pojawiły się we wcześniejszych rozdziałach na pamięć. Nie było innej opcji, niż bezmyślne wkuwanie, które poskutkowało tylko tym, że po latach nie pamiętam praktycznie ani jednego idomu. Podobnie podczas egzaminu Cambridge idiomy były moją bardzo słabą stroną i mogę was zapewnić o tym, że idiomy pojawiają się zawsze na egzaminach Cambridge tylko w różnym stopniu skomplikowania, zależnym od poziomu. Dlatego przyznaję, że czytanie gazet bądź książek w oryginale bywa dla mnie uciążliwe, przecież nie będę wszędzie taszczyć ze sobą słownika.

Serwis, który znalazłam całkiem przypadkiem, pośrednio rozwiązuje mój problem. O ile nadal nie mogę mieć go w zanadrzu w każdej chwili, kiedy go potrzebuję, tak dzięki niemu odszukanie nieznanego idiomu i rozpoznanie go w różnych kontekstach jest niemal natychmiastowe. 

Idiom Quest - eletroniczna baza idiomów języka angielskiego.

Według autorów idiom to: "An idiom is a phrase that uses words you already know, but combines them in such a way that the phrase conveys another meaning" i pewnie właśnie dlatego, bardzo trudno nauczyć się nam na zrozumienie idiomów - zawsze znaczą coś innego, niż to, z czego są zbudowane. 

Przeczytawszy komunikaty na stronie głównej, czas wgryźć się w nasze ciasteczko głębiej i dostać się do samego środka, czyli do czegoś, co lubimy najbardziej: do wyszukiwarki idiomów. Aby to uczynić, w górnym poziomym menu klikamy w button: idioms.
Naszym oczom ukazują się trzy główne moduły:
1. ręczna wyszukiwarka
2. lista z wynikami
3. wyjaśnienie idoomu 

Wyszukiwarka
Z wyszukiwarki możecie korzystać na 2 sposoby:
Wpisując wyrażenie ręcznie w pola wyszukiwarki:

Idiom quest

bądź po wybraniu litery alfabetu:
Idiom quest

Na próbę wpisałam w okno wyszukiwarki słowo 'horse' i natychmiast ukazały mi się podpowiedzi idiomów zawierających dane słowo.
Idiom quest

Jeśli jednak nie wybierze żadnej podpowiedzi i wciśniecie 'Go', te same podpowiedzi pojawią się poniżej w wynikach wyszukiwania.
Idiom quest

Oznacza to, że ze słownik tego serwisu zawiera tylko 4 idiomy ze słowem horse. Ale miłym ukłonem autorów w stronę czytelników jest zachęta do nadsyłania redakcji własnych propozycji - redakcja też człowiek i zdarzają się niezamierzone pominięcia.
Idiom quest


Z wyników wyszukiwania spodobał mi się idiom: bet on the wrong horse. Kliknęłam w niego, po czym jego opis ukazał się w module obok.
Idiom quest

Bardzo fajną opcją jest skorzystanie z tłumacza. W prawym górnym rogu modułu jest drzewko: Enable translate -> po kliknięciu w nie rozwinie się podmenu z językami. Wybierzcie dowolny i działajcie :) 
Idiom quest
 
Pamiętajcie tylko, żeby otrzymane tłumaczenie traktować jako wskazówkę, nie należy brać tłumaczeń dosłownie.
Pod opisem jest coś, co podoba mi się najbardziej. Autorzy, projektując serwis, skorzystali ze skarbów popularnego serwisu społecznościowego twitter.com i zasysają wypowiedzi, w których użyto wybrany przez nas idiom. W ten sposób otrzymujemy kilka znacząco różnych przykładów zastosowania idiomu w różnych sytuacjach i kontekstach.

Idiom quest

Jeśli jednak nie macie w danej chwili nic konkretnego na myśli, skorzystajcie z listy idiomów, zawierającej ponad dwa tysiące przykładów. Na karcie pokazuje się 10 wyników, operując strzałkami, przesuwacie się do przodu, pokonując kolejne zestawy. Po przeładowaniu strony w module z opisem zawsze pojawia się opis pierwszego z listy idiomu. 
Idiom quest

Szata graficzna serwisu jest bardzo prosta i czytelna. Autorzy skupili się na tym, co jest najważniejsze, czyli idiomach, oddając w nasze ręce fajną i przemyślaną wyszukiwarkę. Szczególowy opis działania, ułatwiający wyszukiwanie, znajdziecie w FAQ, którego lekturę bardzo polecam.
Szkoda tylko, że prace nad bazą dobiegły końca, ponieważ od dłuższego czasu nie pojawiło się w serwisie nic nowego, dzięki czemu baza ponad dwóch tysięcy idomów osiągnęłaby trzy tysiące a może i więcej. 

www.idiomquest.com