Fiszki - aktywna nauka słówek

data publikacji: 2011-11-07

Kilka lat temu w ofercie wydawniczej pojawiły się fiszki. Wprowadzone przez wydawnictwo Cztery Głowy, zaczęły stopniowo zdobywać uznanie wśród osób uczących się języków obcych. Dziś, metoda nauki z wykorzystaniem fiszek, jest dobrze znana i ceniona przez wiele osób, niekoniecznie tylko tych, uczących się języków obcych, wszak fiszki można zastosować niemal do każdej dziedziny życia, kwestia pogłówkowania nad tym, jak zaprezentować dany materiał w postaci fiszek.


Fiszki - aktywna nauka słówek
źródło: www.fiszki.pl

Fiszka
to niewielkich rozmiarów (wielkości kartydo bankomatu)kartonik, na której opisano zagadnienie lub definicję (można znaleźć wersje z obrazkami). Najczęściej z jednej strony fiszki jest hasło, a z drugiej jego wyjaśnienie. W przypadku fiszek do nauki języków obcych, z jednej strony jest słówko i przykładowe zdanie z jego zastosowaniem, a z drugiej tłumaczenie. Aktualnie fiszki zostały tak szczegółowo opracowane, że właściwie, jak się dobrze zastanowić, można wykuć na pamięć słówka, wyrażenia, idiomy etc. jakie tylko znajdują się w słowniku. Ta metoda nauki jest bardzo wygodna, zwłąszcza dla tych, którym znudziło się wkuwanie słówek w tradycyjny sposób, czyli z kartki papieru.

Zaletą fiszek jest to, że dzięki swoim niewielkim rozmiarom, mieszczą się w kieszeni spodni. Najczęściej zestawy kupione w księgarni, są wyposażone w specjalne koszulki, dzięki którym możecie nosić wybraną partię fiszek zawsze przy sobie bez obawy, że się zgubią.

Jak własnoręcznie przygotować fiszki?


Inną zaletą fiszek jest możliwość własnoręcznego ich przygotowania. Na przykład masz do nauczenia się zestaw nowych słówek, wprowadzonych przez nauczyciela podczas ostatniej lekcji języka obcego. Aby przygotować fiszki, potrzebujesz kilka kartek A4, długopis i ew. kolorowe cienkopisy lub inne mazaki. Wzdłuż kartki A4 rysujesz pionową linię, dzielącą kartkę na dwie równe kolumny. Następnie rysujesz poziome linie, dzielące kolumny na wiersze. Pojedyncza fiszka powinna być wielkości 8 x 5 cm. Następnie kolorowym długopisem piszesz słówko w języku obcym. Pod nim, zwykłym długopisem zapisujesz przykładowe zdanie z użyciem danego słowka. Na drugiej stronie fiszki piszesz tłumaczenie zarówno słówka, jak i tego przykładowego zdania. Proste i fajne, tym bardziej, że podczas tej czynności Twój umysł już zapamiętuje te nowe słówka. Bardzo ważne jest odpowiednie katalogowanie fiszek. Wypracuj sobie jakiś system, według którego szybko odnajdziesz potrzebne fiszki. Do tego celu możesz wykorzystać duży i gruby segregator. Wystarczy, że kupisz w sklepie papierniczym koszulki z przedziałami na wizytówki. Taka koszulka mieści od 8 do 10 fiszek w zależności od producenta. Dzięki temu otwierasz segregator na właściwej koszulce i przeglądasz fiszki bez konieczności ich wyjmowania. Niestety, w miarę rozrastania się twojej kolekcji fiszek, taki sposób katalogowania może okazać się zbyt kosztowny. W opakowaniu najczęściej mieści się 10 koszulek, co daje nam miejsce na 80 fiszek. Jedno opakowanie koszulek to minimum 10zł.

Do przechowywania fiszek bardzo dobrze nadaje się pudełko po butach (kwestia znalezienia pudełka o odpowiedniej szerokości, ale to już inna sprawa ;)) Wtedy trzeba postarać się o podłużną tekturkę, z której wycinamy prostokąt o wymiarach zbliżonych do pudełka. Ten prostokąt posłuży za przedziałek, dzieląc pudełko na dwie równej wielkościprzegródki. Nastpnie układamy fiszki w tych przegródkach, pamiętając ochorągiewkach z opisanymi przegródkami. Jak widać, sposobów nasegregowanie i przechowywanie fiszek jest wiele, kwestia własnej inwencji i odrobiny kreatywności.

Fiszki online


Niedawno fiszki zaczęłyzdobywać Internet. Wiele serwisów edukacyjnych wprowadziło u siebie aplikacje umożliwiające naukę słówek z wykorzystaniem fiszek online. Zasada jest prosta: użytkownik proszony jest o bezpłatnezarejestrowanie się w serwisie. Następnie przechodzi do panelu z fiszkami i albo wybieragotowe zestawy do nauki, przygotowanewcześniej przez redaktorów serwisu, bądź wprowadzone przez innych użytkowników, albotworzy własne zestawy z prywatnych zasobów. Imbardziej funkcjonalna aplikacja, tym użytkownik możewięcej zrobić ze swoimi fiszkami. Może je wydrukować, może je zapisywać na dysku komputera. Może dzielić się nimi z innymi użytkownikami i wymieniać zestawami. Wdobiepowszechnego dostępu do Internetu oraz mobilnych wersji serwisów dostępnychw telefonach komórkowych czy tabletach, tradycyjne fiszki papierowe zaczynają być passe. No, chyba, że komuś wyraźnie nie chce się samemu przygotowywać fiszek, takie osoby zawsze będą korzystać z gotowych rozwiązań.

Niestety, nie ma złotego idealnego środka i nawet fiszki mają swoją wadę. Polega to na tym, że umysł człowieka jest bardzo sprytny i najczęściej zapamiętuje zestawy w różnych konfiguracjach, co zaburza powtórki. Wzrokowcy wystarczy spojrzenie na charakter pisma czy kolor długopisu użytego do napisania hasła a umysł natychmiast skojarzy właściwy kartonik. Od razu przypomni sobie kolejność występowania następnych haseł.
W związku z czym skutek może być taki, że przypomnicie sobie znaczenie danego słówka w tej konkretnej konfiguracji, ale gdy pojawi się onow innym tekście, albo zostaniecie zapytani przez koleżankę o znaczeniedanego wyrazu, to możecie mieć problem z odpowiedzią. Dlatego w przypadku powtórek, stosujcie inne rozwiązania, niż fiszki. Niech fiszki służą Wam do zapamiętania nowych słówek, ale swoją wiedzę testujcie wykorzystując testy czy inne materiały, lub koleżanki :) Tylko wtedy miarodajnie oszacujecie stopień opanowania materiału.

Poza tym, rozrastające się zasoby i przechowywanie ich wymagają dużo miejsca i przestrzeni, o którą nie zawsze jest łatwo się postarać.

Przykładowe serwisy, w których znajdziecie elektroniczne fiszki.

Fiszkoteka.pl
Fiszki - aktywna nauka słówek

Lerner's Dictionary Merriam Webster

Fiszki - aktywna nauka słówek