Egzaminy Cambridge w formie komputerowej

data publikacji: 2011-08-17

Stosunkowo niedawno British Council, wychodząc na przeciw potrzebom swoich Kandydatów, ale też idąc z duchem czasu, zainwestowało w nowe technologie, które są już w różnym stopniu częścią naszego życia. Aby poprawić komfort Kandydatów, usprawnić przebieg egzaminu, skrócić czas oczekiwania, BC za niższą nieco opłatę egzaminacyjną proponuje przystąpienie do komputerowej części egzaminu Cambridge.

Jakie są zalety egzaminów w formie komputerowej?

Według samego centrum egzaminacyjnego ten system ma właściwie same zalety, ponieważ Kandydaci otrzymali nowoczesną usługę za niższą cenę niżtetradycyjne, papierowe sesje. Ponadto, do trzech tygodni skrócił się czas oczekiwania na wyniki egzaminów, które następnie sprawdza się onlineoraz zwiększyła się pula terminów w jakich można przystąpić do egzaminu.
Stanowisko komputerowe, od momentu rozpoczęcia się sesji, staje się swoistym centrum dowodzenia Kandydata. Czas jest stale wyświetlany na ekranie monitora, dzięki czemu Kandydat na bieżąco dostosowuje tempo pracy do przebiegu sesji. Znana komputerowa technologia, przyjazny interfejs i łatwość obługi dodatkowo zwiększa komfort pracy. Przyjazne środowisko pracy poprawia samopoczucie, przez co stres egzaminacyjny jest nieco mniejszy a sam egzamin przyjemniejszy.
Kolejnym atutem komputerowej formy egzaminu jest to, że Kandydaci są wyposażeni w słuchawki, za pomocą których można w ciszy i skupieniu odsłuchać treść dialogu bądź innego tekstu podczas części egzaminu: listening.

Różnica między standardowym papierowym egzaminem a tym w formie komputerowej de facto polega wyłącznie na formie - zamiast ołówka i gumki mamy klawiaturę i myszkę do nawigacji. Natomiast sama treść poszczególnych części egzaminów nie uległa zmianie. System komputerowy został tak przygotowany, aby odzwierciedlać najdrobniejsze nawet szczegóły papierowego egzaminu.

Nowa forma komputerowana skierowana jest do wszystkich osób bez względu na wiek, kwestia tego, jak sprawnie Kandydat posługuje się komputerem i czy dobrze czuje się w wirtualnym środowisku. Decyzja o tym na jaką formę się zdecydować jest więc bardzo indywidualna. Trzeba również pamiętać, że o ile na egzaminie papierowym Kandydat ma pełną kontrolę nad arkuszami, tak w przypadku wersji komputerowej trzeba zaufać zarówno osobom z centrum egzaminacyjnego, którzy przygotowują sprzęt na poszczególne sesje, jak i samemu sprzętowi, że okaże się niezawodny i nie zbuntuje się podczas tak ważnego momentu. Bo jeśli tak, to co wtedy?

Egzamin komputerowy realizuje następujące części: reading, writing, use of english (w przypadku egzaminów FCE, CAE) oraz listening i speaking. Z tym że podczas speakingu Kandydaci dobierani są w pary i rozmawiają z prawdziwym egzaminatorem a nie z wirtualnym, także pod tym względem w przypadku tej części egzaminu nic się nie zmieniło.

Jakie są ceny kursów komputerowych?

W roku 2011 British Council uszczupli Waszą kieszeń o następujące kwoty:

EgzaminForma papierowaForma komputerowa
KET/KET for schools270 pln260 pln
PET/ PET for schools285 pln275 pln
FCE515 pln505 pln
FCE for schools515 plnn/a
CAE540 pln530 pln
CPE570 plnn/a
BECP305 pln295 pln
BECV530 pln520 pln
BECH610 pln600 pln
ICFE570 plnn/a
ILEC770 plnn/a

Jak widać cenyegzaminów komputerowych są nieco niższe niż cenytradycyjnego egzaminu, nie mniej jednak, korzyści wynikające z samej formy egzaminu oraz krótkiego terminu oczekiwania na wyniki, potęgują ich atrakcyjność.

Zapewne wśród wszystkich osób licznie szturmujących centra egzaminacyjne jest wielu tradycjonalistów przyzwyczajonych dopapieru, ołówka i gumki, niemniej jednak może wartoskorzystać z komputerowej usługi i przerzyć ciekawą przygodęmocno wpisującą się wczasy zdominowane przeznowe technologie, komputery, telefony komórkowe i inne elektroniczne gadżety.