Efset.org - sprawdzam swój angielski

data publikacji: 2014-12-28

Internet obfituje w profesjonalne strony do nauki angielskiego, w blogi nauczycieli uczących i osób uczących się tego języka. Jak grzyby po deszczu powstają kolejne serwisy, w których można sprawdzić zasób słownictwa, znajomość gramatyki czy sprawność rozumienia ze słuchu. Serwisy kuszą darmowymi dostępami i natychmiastowymi wynikami. Oczywiście każdy z nich jest najbardziej miarodajny i im lepsze wyniki osiągniesz, tym jesteś lepiej przygotowany do egzaminów Cambridge. Czyżby? W tym wpisie podzielę się z Wami wrażeniami z testu online, w którym wzięłam udział na stronie www.efset.org. Jak myślicie, było warto?

Sam serwis prezentuje się bardzo dobrze. Jest przemyślany pod względem architektury - minimum przycisków i innych odsyłaczy, rozpraszających uwagę ucznia. Bardzo stonowana, minimalistyczna grafika. Po wejściu na stronę od razu wiadomo co należy zrobić: zarejestrować się bądź zalogować i rozpocząć test. Nie ma tu artykułów, poradników, forum czy innych socialowych rozwiązań. Masz przyjść i sprawdzić poziom swojego angielskiego.

efset home page

Czym jest Efset?

The Story about the EF Standard English Test

"With the EF Standard English Test, we set out to challenge the status quo – to build a testing solution that not only provides accurate measurement, but is also affordable, simple to use, and always accessible. It is the world’s first completely free standardised English test for learners of all levels, from beginner to advanced."

Twórcy serwisu przygotowali ogólnodostępne rozwiązanie do oceny poziomu znajomości języka angielskiego jako alternatywa dla dość drogich egzaminów takich jak IELTS czy TOEFL. Nie wiadomo jeszcze czy wyniki uzyskane w serwisie będą uwzględniane przez komisje, ale nawet jeśli nie to i tak ogromny plus dla autorów za podjęcie próby. Aby poznać historię projektu, kliknijcie na link pod zdjęciem, polecam, warto przeczytać cały tekst :)

Efset w użyciu

Rejestrując się w serwisie macie do wyboru możliwość wykorzystania konta społecznościowego takiego jak: Google+, Facebook czy Linked. Możecie też przejść standardową procedurę zakładania konta. W koncie funkcjonalności są dwie: wyniki oraz odsyłacz do testu plus. Jeszcze nie miałam okazji zaznajomić się z opcją testu plus, sprawdziłam tylko tak na szybko i wydaje się być również darmową opcją wnoszącą inne teksty i materiały audio niż w podstawowym teście.

efset start the test

 Bardzo ważnymi informacjami, przynajmniej dla mnie, są:

1. Serwis jest dostępny na urządzeniach mobilnych

2. Do testu można przystępować wielokrotnie, nie ma limitów, co oznacza, że korzystając z tego rozwiązania możecie na bieżąco mierzyć swoje postępy w obszarach takich jak reading czy listening.

Mój test był.... szybki ;) na tym etapie bardziej interesowała mnie specyfika działania i funkcjonalności niż mój osobisty wynik. Poza tym, trzy dni po Gwiazdce kto myśli o nauce? ;)

Żeby wziąć udział w teście musicie zarezerwować dla siebie co najmniej godzinę. Do rozwiązania są dwie części: reading: 25 minut oraz listening: 25 minut. Pomiędzy obiema częściami możecie skorzystać z dziesięciominutowej przerwy albo od razu zabrać się za rozwiązanie następnej części.

Każda część składa się z trzech materiałów o różnym stopniu trudności. W readingu otrzymujecie trzy artykuły, do których jest od 7 do 10 pytań. W większości pytań musicie wskazać dwie poprawne odpowiedzi. W listeningu jest podobnie - również trzy dyskusje do odsłuchania i udzielenie poprawnych odpowiedzi.

 efset listening

Oczywiście każda część jest na czas i po przejściu dalej nie można się cofnąć natomiast można ominąć zadanie lub zostawić puste pytania jeśli uznamy, że są dla nas za trudne. Podczas testu nie otrzymujemy ujemnych punktów za złe odpowiedzi lub opuszczone pytania. Ale jaki algorytm konkretnie jest wykorzystany do opracowania wyników to tego nigdzie się nie doczytałam. Cóż, czy to ważne? Większość z nas mniej więcej zna swój poziom i o ile wyniki uzyskane w tym teście bardzo nie odbiegają od rzeczywistości (pod warunkiem sumiennego rozwiązania) to nie ma się czym martwić, moim zdaniem.

Wyniki

Po ukończeniu obu części poznajemy swój wynik i opis pozimu, do którego zostaliśmy zakwalifikowani

efset results 1 

 

efset results 2 

Mam nadzieję, że w szale przygotowań do powitania nowego roku znajdziecie tę godzinkę i zmierzycie się z testem. Bardzo Was do tego zachęcam, naprawdę warto.

Good luck! :)