Czy można nauczyć się czterech języków jednocześnie?

data publikacji: 2014-11-11

Czy można nauczyć się czterech języków jednocześnie? albo dwóch. Albo trzech. Nie ważne ilu, ważne czy można uczyć się ich jednocześnie. Postanowiłam wcielić w życie mój nowy projekt.

Od niedawna śledzę i zarazem uczestniczę w wątku, w którym forumowiczki wspierają się wzajemnie w nauce języków obcych. Dołączasz do wątku, piszesz kilka słów o sobie i celu nauki, jaki język wybierasz i jaką metodę nauki. I działasz. Wiele dziewczyn uczy się kilku języków obcych jednocześnie. Wybrały różne książki i ćwiczenia, naukę uzupełniają materiałami znalezionymi w sieci, każdego dnia pilnie realizują zaplanowany program.

Ten kto śledzi mojego bloga wie, że od niedawna jestem zafascynowana aplikacją mobilną Fun Easy Learn, którą opisałam tutaj: recenzja aplikacji. Ku mojej radości producent nie spoczął na laurach i wydał aplikacje na ok 50 języków, w ten sposób każdy znajdzie coś dla siebie. To nie było trudne ponieważ wszystkie opierają się na tej samej bazie słówek i obrazków, kwestia przetłumaczenia na wybrany język i dodania dźwięku, żeby ćwiczyć wymowę. Aplikacja ma za zadanie nauczyć nas 6000 słówej w danym języku. Czy to możliwe? Tak.

Ale. Co jeśli podoba mi się kilka? a mam mało czasu w ciągu dnia, żeby przeznaczyć na naukę? Nie mogę rozwiązywać masy ćwiczeń gramatycznych, nie mam możliwości przerabiania podręczników. Mam dosłownie kilkanaście minut dziennie do pracy i z pracy, które mogę dowolnie zagospodarować, na przykład gapić się przez okno na szare miasto i smutnych przechodniów, czytać książkę albo uczyć się słówek.

Nie ukrywam, że do tego zadania zmotywował mnie również artykuł: I need a verb table, I can't learn Spanish with just a smartphone, w którym autor opisuje swoje wrażenia o nauce hiszpańskiego wykorzystując tylko aplikację mobilną na telefonie. Ten tekst na pewno daje do myślenia, uczymy się słówek ale nie gramatyki, słyszymy wymowę ale nie znamy odmiany czasownika, żeby poprawnie te słowo użyć w zdaniu. Sądzę, że powinniśmy być bardzo ostrożni, dobierając materiały do nauki.

A tymczasem mój pomysł polega na tym, aby przekonać się o tym, czy możliwe jest nauczenie się jednocześnie słówek z kilku języków obcych.

Założenia:

1. Postanowiłam zacząć od rzeczowników (brak gramatyki utrudnia poprawne używanie słówka)

2. Jako bazę wyjściową wykorzystałam słówka z aplikacji Fun Easy Learn English, French, Spanish i Portuguese.

3. Założenie jest proste: 1 słówko 1 dnia w tych czterech językach.

Teoretycznie po tygodniu powinnam znać 28 słówek, niezła oszczędność czasu, prawda? :)

Do tego zadania przygotowałam w power point fiszkę:

4w1

Następnie umieszczam slajd albo w google drive albo na dropbox (możecie wykorzystać każdy dowolny serwis pozwalający umieszczać pliki).

I gotowe.

Teraz każdego dnia w drodze do pracy i potem do domu wyświetlam sobie wybraną fiszkę na smartfonie.

Jak myślicie, sprawdzi się?