Aplikacja mobilna: Fun Easy Learn English

data publikacji: 2014-10-30

Upowszechnienie się smartfonów i tabletów sprawiło, że uczący się języka obcego ma dużo więcej możliwości wyboru a tradycjna nauka z powodzeniem może być urozmaicona językowymi aplikacjami mobilnymi. Te przydają się szczególnie w podróży, w czasie jazdy do pracy lub powrocie ze szkoły. Wyciągasz telefon lub tablet, uruchamiasz aplikację i ćwiczysz. Taka forma nauki ma niewątpliwie wiele zatel ale też i kilka barier, przez które tradycyjne książki nadal pozostają bezkonkurencyjne. Mimo to, szczerze zachęcam do wprowadzenia do codziennej nauki językowych aplikacji mobilnych.  

Swoją przygodę z aplikacjami mobilnymi rozpoczęłam od aplikacji Fun Easy Learn English. Jako szczęśliwa posiadaczka nowego smartfona o pięciocalowym ekranie, nareszcie mogłam zobaczyć coś więcej niż mikro literki czy mikro obrazki aplikacji. A ponieważ dużo się przemieszczam, zastąpienie drukowanej książki aplikacją mobilną było w moim przypadku świetnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem.  

I dzisiaj zapraszam Was do lektury recenzji aplikacji Fun Easy Learn English, która sprawiła, że z radością dziecka spędziłam na nauce kilka godzin.

Aplikacja powstała dzięki portalowi FunEasy Learn , który udostępnił na swojej stronie do pobrania i używania za darmo materiał do nauki słówek 50 języków. Aplikacje dostępne są również w sklepie Google Play, z którego w banalnie prosty sposób pobieramy każdą dowolną aplikację. O ile wystarczy nam miejsca na karcie pamięci w telefonie :) 

FunEasy Aplikacje 

 Do wyboru macie m. in. następujące języki:

✔ Polski ✔ Afrykanerski ✔ Albański ✔ Arabski ✔ Azerski ✔ Brazylijska Portugalski ✔ Bułgarski ✔ Chiński (Tradycyjny) ✔ Chiński (Uproszczony) ✔ Chorwacki ✔ Czeski ✔ Duński ✔ Estoński ✔ Filipiński ✔ Fiński ✔ Francuski ✔ Grecki ✔ Gruziński ✔ Hebrajski ✔ Hindi ✔ Hiszpański ✔ Indonezyjski ✔ Islandzki ✔ Japoński ✔ Kataloński ✔ Koreański ✔ Litewski ✔ Łotewski ✔ Macedoński ✔ Malajski ✔ Niderlandzki ✔ Niemiecki ✔ Norweski ✔ Perski ✔ Portugalski ✔ Rosyjski ✔ Rumuński ✔ Serbski ✔ Słowacki ✔ Słoweński ✔ Suahili ✔ Szwedzki ✔ Tajski ✔ Turecki ✔ Ukraiński ✔ Urdu ✔ Węgierski ✔ Wietnamski ✔ Włoski itd.

Co ważne, są to aplikacje przygotowane z myślą o użytkownikach urządzeń z Androidem. Nie wiem, czy mają przygotowane wersje dla iOS, także posiadacze iphonów musieliby poszperać.

Chciałabym podzielić się z Wami wrażeniami po przygodzie z aplikacją do nauki języka angielskiego. Mam zainstalowaną jeszcze do nauki francuskiego, hiszpańskiego i portugalskiego, ale żeby nie robić zamieszania, skupię się na tej jednej. Materiały w pozostałych językach i tak są podobne, kwestia zrozumienia schematu działania tej aplikacji.

Po szczęśliwym zainstalowaniu aplikacji i uruchmieniu jej wita Was taki o to ekran:

funeasy1 

a po chwili, po załadowaniu się, przechodzicie do menu aplikacji. Zanim jednak dotrzecie do menu, wybieracie swój język ojczysty i stopień trudności. Dostępne są trzy: podstawowy, średniozaawansowany i zaawansowany.

A o to menu główne:

funeasy2

 Menu podzielone jest na trzy grupy:

1. Wybieracie temat - temat składa się z kilku kategorii, także na pewno nie znudzicie się zbyt szybko.

2. Wybieracie pod temat, czyli jeśli wybraliście jako temat główny Ludzie to w następnym kroku wybieracie na przykład związki. W ten sposób wskazujecie obszar słówek, od których chcecie rozpocząć swoją naukę.

3. Wybieracie formę gry. Do wyboru jest słownik, porównywanie obrazków, łączenie bloków, wpisywanie słówek ze słuchu, odnajdowanie ilustracji.

Bardzo chwalę sobie to, że poszczególne kategorie i podkategorie nie są przeładowane liczbą słówek i w związku z tym w grze ciągle coś się dzieje. Po ukończeniu wybranego podtematu aplikacja automatycznie przechodzi do następnego w kolejce w ramach wybranego wcześniej tematu nadrzędnego.

O to zrzuty poszczególnych typów gier:

funeasylearneglish3 

funeasylearneglish4

funeasylearneglish5

funeasylearneglish6

funeasylearneglish7

funeasylearneglish8

Uwierzcie mi, naprawdę można zatracić się w tej grze na długie godziny. Niby nic odkrywczego, niby strasznie proste ale jednak. Te gry są tak pomyślane, że siedzisz i chcesz jeszcze i jeszcze..

Na koniec każdego etapu jest podsumowanie wyników:

funeasylearneglish9

W każdej chwili możecie sprawdzić stan swojego konta, klikając w kwiatuszek, który znajduje się w prawym górnym rogu ekranu:

funeasylearneglish10

Poziom podstawowy jest zielony, średniozaawansowany różowy a zaawansowany czerwony.

W każdej chwili, jeśli na przykład uznacie, że wybrany poziom jest dla Was za prosty, możecie dokonać zmiany:

funeasylearneglish11

 

Podsumowanie

Aplikacja jest banalnie prosta w obsłudze, kolorowa i szalenie zabawna. Łączy w sobie ćwiczenie rozumienia ze słuchu oraz zapamiętywanie słówek. Ale ma też swoje wady:

- po przerwie w nauce zaczynasz od początku, aplikacja nie zapamiętuje miejsca, w którym zakończyło się naukę,

- po wybraniu pierwszej grupy tematycznej aplikacja automatycznie przechodzi do kolejnych podgrup w ramach tematu głównego, nie pyta o ponowny wybór co moim zdaniem jest słabe, po prostu szybciej się nudzi,

- błędne odpowiedzi wyświetlają się na czerwono, ale ich wybór nie skutkuje odjęciem punktu ani pominięciem, po prostu wybierasz opowiedzi tak długo, aż trafisz we właściwą odpowiedź. To z kolei pokazuje ostatecznie niemiarodajny wynik. Bo w ten sposób można klikać w odpowiedzi bezmyślnie, przecież w końcu trafi się na właściwą odpowiedź

- producent zapewnia, że aplikacja działa w offline, czyli nie musicie być podłączeniu do internetu, żeby z niej korzystać. Nie wiem, nie sprawdzałam, ale jeśli tak jest to tylko na plus!

Na koniec dodam jeszcze tylko, że o ile z językiem angielskim w tej aplikacji pracowało mi się fantastycznie, tak z portugalskim dużo trudniej. Portugalskiego nie znam, dopiero się z nim oswajam i na tym bardzo początkującym poziomie od aplikacji oczekuję przynajmniej możliwości robienia notatek z nowo poznanych słówek. Samo takie powtarzanie na bazie przygotowanych kombinacji gier powoduje tylko to, że zaczynam kojarzyć obrazki i pamięciowo przypisuję je do właściwego określenia ale samego słowka i jego znacznie nie zapamiętuje. A może jestem zbyt niecierpliwa i zapomniałam, jak to było, kiedy zaczynałam uczyć się angielskiego? :)

Mam nadzieję, że spędzicie z tą aplikacją równie mile czas, co ja :)